fbpx

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs küçültme ameliyatı, sadece meme şekli ve büyüklüğünü iyileştirmekle kalmaz aşırı büyüklükteki memelerin oluşturduğu boyun ve sırt ağrısı gibi, hastaların sıklıkla şikâyetçi olduğu sorunlara da kalıcı bir çözüm getirir. Memelerdeki aşırı büyüklük, ergenlik sonrası dönemde ortaya çıkabileceği gibi, gebelik sonrasındaki dönemde ciddi bir boyuta ulaşabilir. Diğer bir grup hasta ise sorunun çözümünü bilemediği için uzun bir dönem boyun ve sırt ağrıları çektikten sonra bir fizik tedavi uzmanı tarafından plastik cerraha gönderilir.

  Doğru Hasta Seçimi

  Yukarıdaki açıklamadan da anlaşılacağı gibi meme küçültme ameliyatları için başvuran hastalar üç grupta değerlendirmek gerekir. 1-Ergenlik sonrası dönemde aşırı büyük memeleri nedeniyle daha çok sosyal ve psikolojik anlamda rahatsız olan genç hasta grubu. Bu hastalar, bir yandan vücut imajları ile ilgili mutsuzluk yaşarlarken diğer yandan da uygun kıyafet bulmak ve giyinmekte güçlük çekmekte arkadaş ve çalışma ortamlarında alay konusu olmaktan korkmaktadırlar. 2- Gebelik öncesi dönemde sınırda olan meme büyüklüğü sorununu bir ölçüde tolere etmiş ancak gebelikle ve süt verme ile birlikte aşırı derecede büyüme sonrası hem sosyal-psikolojik sorunlar yaşayan hem de baş-boyun ağrılarından yakınan orta yaş grubu hastalar. 3-Meme büyüklüğüne ait sosyal-psikolojik sorunları geride bırakmış, hatta gebelikler sonrasındaki erken dönem baş-boyun ağrılarına bir süre sonra katlanmaya alışmış ancak ileri yasta kemik erimesinin başlamasıyla birlikte bu sorunları artık göz ardı edemeyen ve ancak bir fizik tedavi uzmanının yönlendirmesi ile plastik cerraha gelmiş ileri yaş grubu hastalar. Bu hastaların vücut şekilleri meme büyüklüğünün değiştirdiği vücut ağırlık merkezlerini telafi etmek amacıyla omuzların öne doğru olduğu hafif kambur bir görünümdedir.

  Operasyon

  Göğüs küçültme ameliyatı uygulanan tekniğe göre farklı olmak üzere 3-4 saat süren bir operasyondur. Genel anestezi altında uygulanır. Göğüs küçültme ameliyatları farklı tekniklerle uygulanabilir. En sık uygulanan yöntemde yapılan kesı meme bası etrafında baslar aşağı doğru dikey bir yönde ilerleyerek meme altı katlan tısı içerisinde iki yönde yatay olarak uzanır. Meme bası yeterli derecede yukarı alındıktan ve fazla meme dokusu çıkarıldıktan sonra her iki taraftaki deri bölgeleri meme altında birleştirilerek yeni yerine dikilir. Son yıllarda popular olan sadece dikey kesilerin kullanıldığı yöntemde Vertikal Meme Küçültme kesi meme altı bölgesinde sonlanır her iki yöndeki yatay kesi yapılmaz. Bu yöntemde ameliyattan sonra dikey kesi hattı boyunca biriken ve bir anlamda büzülen deri bölgesinin 4-6 hafta surede genişlemesi ve açılması beklenir. Dolayısı ile hasta acısından daha uzun bir bekleme süresi ve sabır gerektiren bir işlemdir.

  Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası

  Meme küçültme ameliyatlarının ameliyat sonrası dönemi meme dikleştirme operasyonlarına benzer. Yaklaşık 2-3 günlük bir donemden sonra hastalar duş alıp normal kıyafet giyebilirler. Ameliyattan sonraki 1-2 hafta sure ile hastalarının kendisini zorlayacak aktivitelerden uzak durması gerekir. Yaklaşık 1 ay sonra sportif faaliyetlere dönebilir.