fbpx

Alın Dolgusu Nedir ?

Alın dolgusu uygulaması, alın bölgesi üzerinde yer alan ve alın çizgisi adı verilen çizgilerin ortadan kaldırılması için uygulanan dolgu işlemidir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte alın çizgilerinin belirginleşmesinde artış görülür. Cilt dokusunun kalınlığı da alın çizgilerinin görünür bir hale gelmesinde önemli bir yere sahiptir. Fakat cilt dokusunun nemini kaybetmesi ya da yapısal özelliği gereği kuru cilt yapısına sahip olan bireylerde alın bölgesinin hareket ettirilmese dahi bu çizgilerin belirgin hale geldiği görülebilmektedir.

Alın üzerinde gerçekleştirilmesi düşünülen alın dolgu uygulaması her alın çizgisi ortaya çıkan bireye uygulanması gibi bir durum yoktur. Normal yaşantısında ciddi mimik hareketleri yapılmıyor ve yüz gergin değilken ortaya alın çizgileri belirgin bir şekilde çıkmıyorsa bu kişilere dolgu uygulaması gerçekleştirilmemektedir. Bunun sebebi ise uzmanlar tarafından şu şekilde ifade edilmektedir. Eğer ki sakin duran bir alın üzerinde kaşlar yukarı kaldırılmadığı anda alın çizgileri bulunmuyorsa buraya uygulanacak olan dolguların alın bölgesi üzerinde şişliklerle kendisini belli edeceğinden dolgu işleminin gerçekleştirilemeyeceği şeklinde ifade edilmektedir.

Alın bölgesine dolgu uygulamasının yapılması için uygun olan kişiler ise şu şekilde ifade edilebilmektedir.

  • Yüz kasları oynatılmadan ya da mimik yapılmadan da alın bölgesinde çizgiler bulunuyorsa.
  • Kaşların yukarı doğru kaldırılmadığında dahi alın çizgileri rahatça görülebiliyorsa.
  • Kırışıklıkların çok ciddi şekilde arttığı durumlarda dolgu uygulaması rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

 

Fakat mimik hareketleriyle ortaya çıkan alın çizgilerinden rahatsız olanlar için dolgu uygulaması mümkün olmamakla birlikte bu durum için botoks uygulaması rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

 

Alın dolgu uygulaması Nasıl Yapılı?

Alın dolgu uygulamasında bölgedeki çizgilerin içerisine hyaluronik asit uygulanmaktadır. Bu aşamada iğnelerin can yakmaması için ilk olarak dezenfeksiyon işleminden sonra lokal anestezi ya da uyuşturucu merhemlerle bölgenin hissizleştirilesi sağlanmaktadır. Bölgenin duyarsızlaşmasından emin olunduğu zaman uzman kişi tarafından bölgeye hyaluronik asit enjeksiyonları yapılır.

Alın dolgu uygulaması hemen etkisini gösteren bir uygulama olmakla birlikte ilk gün uygulamanın etkisiyle meydana gelen kızarıklıklar ertesi gün ortadan kalktığı zaman en iyi sonuç o zaman görülmektedir. Bu dolgu uygulaması bireysel özelliklere göre farklılık gösterecek olsa da yaklaşık olarak 9-18 ay etkisini sürdürebilmektedir.