fbpx

Vaser Liposuction ile Yağ Aldırma

vaser liposuction

Vaser Liposuction ile Yağ Aldırma

Liposuction, çok genel tabiri ile, özel kanüller vasıtası ile vücuttan yağ çekme ameliyatıdır. Deride, kanüllerin girebileceği kadar, yaklaşık 4-5 mm’lik kesiler yapılır, dolayısıyla, izsiz bir ameliyattır.

Vaser Liposuction;

3.Nesil bir yağ emme (liposuction) tekniğidir. Amaç; yağ dokusuna özel ses dalgaları kullanılarak yağ hücrelerinin alınmasıdır. FDA onaylı (U.S. Food and Drug Administration; açılımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) bu yöntem vücutta diyet ve sporla atılamayan yağların yakılmasına yardımcı olan bir uygulamadır.
Tıptaki yeni ilerlemeler yağ emme teknolojisinde ses dalgalarının kullanımının mekanik yolla ya da laser yoluyla yağ emilmesine nazaran çok daha başarılı olduğunu göstermiş bulunmaktadır. Bu sebeple Op. Dr. İlker Manavbaşı son iki yıldır hastalarında vaser liposuction tekniğini kullanmaktadır.

  Vücudumuzdaki Yağlar Ne İşe Yarar?

  Vücudumuzdaki yağlar sağlıklı oranlarda olduğu sürece bizim için son derece önemli bir enerji deposudur. Metbolizmamızın doğru işlemesi ve hormonların dengeli sentezi için gereklidir. Hastalandığımızda, aşırı efor sarf ettiğimizde, vücudumuz yorulduğunda yağ depolarımız devreye girer ve vücut fonksiyonlarının düzenli işlemesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra mekanik olarak darbelere karşı bizi korur.
  Bütün bu işlevlerinin yanı sıra kimi zaman sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya yeterli hareket edilmemesine bağlı olarak kimi zaman da genetik yatkınlık sebebiyle vücudumuzda gereğinden fazla miktarda yağ depo edilmektedir.

  Peki Fazla Yağlar?

  Vücuttaki fazla yağlar sağlık için çok ciddi problemler yaratmakla beraber hareket kabiliyetini de kısıtlar. Zaten fiziksel olarak çok aktif olmayan kişi yağ fazlası sebebiyle daha da tembelleşir ve kilo almaya devam eder.
  Bir kısır döngünün içine giren kişi yürüdüğünde çabuk yorulur, merdiven çıkamaz ve spor yapmakta zorlanır. Diyet yaparak kilo vermek bir çözüm gibi görünse de ulaşılan yüksek kilolardan sağlıklı bir diyetle hedef kiloya inmek kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak yorar.
  Bu durumdaki kişilere çözüm olarak sunduğumuz vaser liposuction tekniği gelişen tıp teknolojisinin bize bir armağanıdır.

  Vaser Liposuction’ın Üstünlüğü

  Zaman içinde yağ emilmesi anlamına gelen liposuction teknikleri tıbbın ilerlemesiyle birlikte hastanın faydasına olacak şekilde değişim gösterdi.

  Klasik yöntemde yani 1.nesil yağ aldırma yönteminde vücudumuzdaki yağlar serumla şişirildikten sonra mekanik yolla parçalanır ve vakumla alınırdı. Ancak bu yöntem yine doktorun pratiğine bağlı olmakla birlikte fazla yağ alındığında sarkmalara sebep olabilmekteydi. Hatta, mekanik olarak yağı parçalayan liposuction yöntemi damar ve sinir harabiyetine sebep olabilirken vaser liposuction tekniğinde kullanılan ses dalgaları bu tip yan etkilerde bulunmaz.

  Liposuction ameliyatının yan etkilerini en aza indirmek için önce laser-lipo tekniği yani laser teknolojisini kullanarak yağ aldırma yöntemi geliştirildiyse de hedeflenen sonuçlara ulaşmak 3. nesil olarak tanımlanan vaser liposuction sayesinde mümkün oldu. Çünkü 2. nesil olarak görebileceğimiz laser liposuction yönteminde dikkatli ellerde bile ameliyat sırasında cilt yanıkları oluşma ihtimali hep vardı.

  Şimdi vaser liposuction sayesinde cildin alt tabakalarındaki istenmeyen yağlı bölgeye ses dalgaları ile ulaşılıyor ve bu dokular sıvılaştırılıp parçalanıyor. Vücuda şeklini veren hemen cildin altında bulunan yağ dokusu ise bu işlemden zarar görmüyor. Böylece ciltte sarkma, dalgalanma, pürüzlenme yaşanmıyor.
  Kan damarları daha az etkilendiği için kanama ve morluk oluşmuyor.Ameliyat sırasında daha az zarar gören dokunun ameliyat sonrasındaki iyileşme süresi de elbette kısalıyor. Hasta daha kısa sürede normal yaşantısına dönüyor.

  Dahası, vaser liposuction tekniğinin kullanım rahatlığı doktora yağ alımında zaman kazandırdığı için hastalar daha kısa süre anestezi altında kalıyor.

  Op. Dr. İlker Manavbaşı’nın başarılı bir şekilde kullandığı bu yağ alma tekniği sayesinde daha önce girilemeyen vücut bölgelerinden de incelikle çalışılarak yağ almak mümkün hale geldi. Yani kol ve bacak içi gibi bölgeleri şekillendirmek kolaylaştı. Bu sayede vücut üzerinde daha ince işlemler yapılabiliyor alınan yağlar gerekli bölgelere verilebiliyor. Lipo Shaping (yağ ile vücut şekillendirme) sayesinde kadınlarda bel oyuntusu daha netlikle oluşturuluyor, erkeklerde karın yağları alınırken karna six pack dediğimiz görüntü verilebiliyor.

  LipoShaping vücut yağlarının fazla olduğu bölgelerden az olduğu bölgelere transfer edilmesi işlemidir.
  Vaser Liposuction İle Tek seferde Ne kadar Yağ Alınabilir?
  Bu sorunun cevabı tamamen hastanın sağlık durumuna ve ihtiyacına bağlı olarak değişmektedir.

  Liposuction üç amacı gerçekleştirmek için yapılır:

  1-) Normal kiloda olup, bölgesel yağ toplanması olan kişiler,
  2-) Vücudunun belli bölgelerinde kontür düzensizliği olup, liposuction ile alınan yağların bu bölgelere yeniden enjekte edilmesi gereken kişiler,
  3-) Fazla kilolu olup, diğer zayıflama yöntemleri ile sonuç alamayan kişiler. Bu hastalardan bir operasyon sırasında birden fazla bölgeden yağ alınmaktadır.

  Liposuction ilk uygulanmaya başlandığı 1970 lerin sonunda, alınan yağ miktarı 1-1.5 litre civarında idi. Ameliyat sırasında yağ ile beraber kaçınılmaz olarak hastadan belli oranlarda kan dokusu da emiliyordu. Bu da hastaya sağlık sorunu yaşatabilen bir durum olarak değerlendirildiğinden alınan yağ miktarını sınırlıyordu. Liposuction ameliyatının insanlar arasında hak etmediği olumsuz bir şöhrete neden olması bu tarihsel gerçek sebebiyledir.

  Günümüzde ilerleyen tıp bilgimiz sayesinde ameliyat sahasına belirli ilaçlar içeren serumlar enjekte edilerek ameliyat sırasında oluşan kanama çok düşük miktarlara indirilmiş ve alınan yağ miktarı da bununla orantılı olarak artarak 10-15 lt civarına ulaşmıştır.

  Hatta elde edilen cesaret verici sonuçlar sayesinde, alınacak yağ miktarında üst sınır ortadan kalkmıştır.

  Artık hastalarımıza önce zayıflayın ardından liposuction yapalım, demiyoruz. Zaten 10-15 lt yağ alındığı zaman bu şekilde bir uygulama anlamsız olmaktadır. Bu sayede liposuction işlemi zayıflama amacıyla yapılır olmuştur. Ancak, yüksek miktarlarda yağ alınacak hastaların, genel sağlık durumlarının yerinde olması gerekmektedir.

  Belirli hastalıkları olan ( kalp, şeker, yüksek tansiyon ) kişilerden 10 lt ve üstü litrelerde yağ almaktan kaçınılır. Burada, işlemin riskinden ziyade, hastanın riskinin belirlenmesi temel uygulamadır.

  Ameliyat Planlaması

  Vaser Liposuction yaptırmaya karar veren hastalarımız muayene için kliniğimizden randevu almalılar ve Op. Dr. İlker Manavbaşı ile yaptıkları görüşme sırasında vücutları ile ilgili her türlü sorunu açıkca doktorlarıyla paylaşmalılar.

  Vaser Liposuction karın, bel, sırt, baldır, üst bacak, alt bacak, ya da narin yerler olan diz ve ayak bilek çevresi, üst kol, çene altı ve gıdı için uygulanabilir.

  Erkeklerde jinekomasti dediğimiz meme bölgesine fazla yağ toplanması olan durumun çözümü de yine vaser liposuction ameliyatıdır.

  Kişide meme sarkması ya da karın sarkması var ise ameliyat planına meme dikleştirme veya karın germe ameliyatı da eklenir.

  Hasta kullandığı tüm ilaçlarla ilgili doktoruna bilgi vermelidir, bazı ilaçlar ameliyattan önce kesilmelidir. Ameliyata 1 hafta kala aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Ameliyat Sonrası Dönem

  Vaser Liposuction Sonrasında Ameliyat İzi Kalır mı?

  Vaser liposuction’ın yukarıda sıraladığımız artı özellikleri sayesinde kısa sürede ve kolayca vücudun tek bölgesinden ya da kombine bir şekilde tüm vücuttaki yağlar alınabilir. Özel kanüller vasıtası ile vücuttan yağ çekmek için deride kanüllerin girebileceği kadar, yaklaşık 4-5 mm’lik kesiler yapılır, bunlar kolayca iyileşir. İzsiz bir ameliyattır.

  Her ameliyattan sonra görüldüğü gibi vaser liposuction ameliyatından sonra da bir miktar ödem normaldir ve ödemin inmesiyle ameliyat etkisini göstermeye başlar. Ödemin ameliyat sahasından çekilmeye başlaması tamamen kişinin bünyesel özelliklerine bağlı olmakla birlikte ortalama 10.günden sonra bu etkiyi bekleriz. Ameliyatı takiben hastalarımıza 1 ay boyunca kullandırdığımız korse ödemi sınırlandırmakta oldukça faydalıdır. Hastalarımız 3. gün uçak yolculuğu yapabilirler, eğer yazın ameliyat olunacaksa yara izlerini bir müddet güneşten korumak yeterlidir. İlk ay yürüyüş dışında spor yapılmamalıdır. Birinci aydan itibaren spora başlanabilir.

  İnatçı kilolarınızdan ağrısız ve kolay bir şekilde kurtulmak, sağlıklı ve güzel bir hayata kavuşmak artık mümkün.

  # Sağlıkgüzelliktir

  # Güzellikbirbütündür

  Op.Dr. İlker Manavbaşı – Vaser Liposuction 2016/2017 Türkiye İstanbul