fbpx

Çene Dolgusu Nedir?

Çene dolgusu, çene bölgesi üzerinde yer alan çukur görünümü ortadan kaldırmak ya da alt yüz bölgesini yapılandırmak için yapılan dolgu uygulamasıdır. Çene üzerinde hacim eksikliği, çenenin yüze oranla çok büyük olması, çene hattının yeterli derecede belirgin olmaması ya da çene altında meydana gelen sarkmalar çene bölgesinde görülen yaygın bozukluklardır.

Çene dolgusu uygulaması nasıl yapılır?

Çene dolgusu uygulamasında birden fazla dolgu maddesinden hasta için uygun olanına karar verilir. Ardından muayene esnasında hastanın incelenmiş ve dolgu işleminin gerçekleştirileceği alanın ve dolgu miktarının belirlenen dozu uygulama için hazır hale getirilir.

Hastanın dolgu işlemi uygulanacak olan bölgesinde dezenfeksiyon işlemleri tamamlandıktan sonra bölgeye uygulanacak olan iğnelerin hissedilmemesi için bölge hissizleştirilir. Ardından uygun miktarlarda dolgu enjekte edilerek bölgedeki kırışıklıkların gözden kaybolması sağlanır.

Çene dolgusu uygulaması yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar süren bir uygulamadır.

Çene dolgusunun görünümü uygulama sonrasında görülmekle birlikte enjeksiyon bölgelerinde kızarıklık ve şişkinlik görülmesi normaldir. Bu belirtiler 2 gün içerisinde ortadan kalktığı zaman çene hattı çok daha güzel bir görünüme kavuşacaktır.

Çene dolgusu ile çenedeki simetri bozukluklarının ortadan kaldırılması ameliyat korkusu olan bireyler için çok avantajlıdır. Uygulama ile istenen görüntü elde edilirken aynı zamanda ameliyat riski içerisine girilmesine gerek kalmamaktadır. Ayrıca ameliyat olmayı düşünen hastalar için dolgu uygulaması ön prova şeklinde de gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyat sonucunu hasta dolgu uygulaması sayesinde önceden gözünde canlandırmasına gerek kalmadan bizzat kendisine bakarak görebilmektedir.

Çene dolgusu uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Uygulama öncesinde rahat bir kıyafet tercih etmeniz uygulama sonrasında eve geldiğinizde kıyafet değişikliğinde sizin için çok önemlidir. Bu aşamada çene bölgesine zarar verecek, bölgeyi zorlayacak kıyafetlerin giyilmemesi çok önemlidir.
  • Uygulama sonrasında 4-5 saat boyunca bölgeye kozmetik ürünü temas ettirmemek mümkünse 1 gün boyunca kozmetik malzemelerinden bölgeyi korumak gerekmektedir.
  • Bölge 2 gün boyunca asit içerikli tonik benzeri temizleme ürünleriyle temas ettirilmemelidir.
  • Dolgu uygulamasından önce doktorunuzun size söylediği süre boyunca sigara tüketmemek dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.