fbpx

Nazolabial Dolgu

Nazolabial çizgi/oluk, burun kanatlarının yanından başlayıp ağız köşelerine dek devam eden oluğa verilen isimdir. Normalde bebeklerde de olan bu çizgi yaş alımına bağlı olarak daha belirgin bir hale girer. Bu nedenle de en fazla dolgu uygulaması bu nazolabial bölge üzerine uygulanır.

Nazolabial bölgede görülen derin çizgi ya da oluklar yorgun ve mutsuz bir yüz ifadesine yol açmaktadır.

Nazolabial dolgu uygulaması nedir?

Nazolabial dolgu uygulaması nazolabial bölge üzerindeki çizgi ya da olukların içerisinin hyaluronik asit ile doldurulmasıdır. Hyaluronik asit dokuları eritmez tam tersi kendisine su çektiğinden dolayı hücrelerin daha dolgun olmasını sağlar.

Nazolabial dolgu uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Nazolabial dolgu uygulamasında kullanılan hyaluronik asit vücudumuzda normalde olduğu için kısa süreli kızarıklık ve şişlik haricinde başka bir zarara yol açmayacaktır. Mimik kasları üzerinde herhangi bir etkisi bulunmadığı için mimikler üzerinde olumsuz etkiler görülmez.

Nazolabial dolgu uygulaması nasıl uygulanır?

Bu uygulama öncesinde iğnelerin hissedilmemesi için bölgeye uyuşturucu özellikte merhemler sürülür. Gerekli olan durumlarda ise lokal anestezik maddeler enjekte edilerek bölgesel kısa süreli uyuşukluk sağlanır.

Uyuşukluk sağlanan bölgeye içerisinde hyaluronik asit bulunan enjeksiyonlar yapılarak bölgedeki çizgi ya da oluk ortadan kaldırılır. Uygulama esnasında uygulanacak olan dolgu miktarı oluğun durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Nazolabial dolgu uygulamasının uzman tarafından uygulanması yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürmektedir.

İlk uygulamada oluğun tamamı değil yarısı doldurulur. Bunun amacı ise aşırı düzeltmenin önlenmesi ve doğal görüntüden uzaklaşılmaması içindir. Ardındaki seanslarda ise kalan dolgu maddesi yani hyaluronik asit eklenir.

Uygulamadan sonra hasta günlük hayatına kolayca dönebilmektedir.

 

Nazolabial dolgu uygulamasında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Nazolabial dolgu uygulamasından sonra ilk 4 saat makyaj ürünlerinin kullanılmaması gerekmektedir. Uygulamanın yapıldığı gün ağır egzersizden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda uygulamanın yapıldığı ilk 24 saat boyunca cilt üzerine asitli hiçbir ürün temas ettirilmemelidir.  Uygulamayı takip eden 1 hafta boyunca aşırı sıcak su, buhar ve spa benzeri uygulamalardan uzak durulmalıdır.

 

Nazolabial dolgu uygulamasının kalıcılık süresi nedir?

Uygulamanın etkisi kendisini 3 gün içerisinde göstermekte ve 9-18 ay sürmektedir. Hyaluronik asit uygulamalarının etkinlik süresi farklılık gösterse dahi en kötü ihtimalle etkisi 9 ay boyunca en iyi şekilde görülmektedir.