fbpx

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Düzeltme Ameliyatı Nedir ?

Kepçe kulak ameliyatı; kulak kıkırdaklarının zayıf gelişimi sebebi ile kulak kıvrımlarının oluşmamasına bağlı kulakta oluşan şekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan ameliyattır. Kepçe kulak, işitme fonksiyonunu etkilememekte ve sadece dış görünümü sebebi ile kişiyi ruhsal açıdan rahatsız etmektedir.Kulaktaki estetik görünümün düzeltilebilmesi için kepçe kulak ameliyatı yapılmaktadır. Kulak kıkırdağının daha yumuşak olmaz ve kulak gelişiminin bu yaşlarda tamamlanması sebebi ile ameliyatın 5-6 yaşlarında yapılması önerilmektedir.

Kepçe Kulak Düzeltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı için çocuklarda genel anestezi ve yetişkinler için ise lokal veya genel anestezi uygulanabilir.Kulak kıkırdaklarına ulaşabilmek için kulak arkasından bir kesi ile kıkırdak yapının içinden erimeyen katlayıcı dikişler geçirilir ve böylece kulaktaki şekil bozukluğunu düzelten kulak kıvrımları oluşturulur. Kulaktaki deformenin yanı sıra kulak tamburu da öne doğru eğik ise yine erimeyen dikişler kullanılarak bu kısım geriye doğru yaklaştırılır ve düzgün bir görünüm elde edilir. Ameliyat için yapılan cerrahi işlem yaklaşık olarak 45 dakika – 1 saat arasında sürebilmektedir.

Kepçe Kulak Düzeltme Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı sonrasında işlemin yapıldığı bölge elastik bir bandaj ile sarılır ve hasta aynı gün evine dönebilmektedir.Ameliyattan bir hafta sonra, sarılan bandajlar çıkarılır,hastanın durumu kontrol edildikten sonra hasta iki hafta boyunca özel bir bant kullanır. Ameliyattan tam olarak bir sonuç alınabilmesi için özellikle yatarken tenisçi bandının kullanılması önemlidir. Ameliyattan kısa bir süre sonra günlük yaşama rahatça dönülebilmektedir.