fbpx

Lipo Shaping (Yağ Kullanarak Şekil Verme)

 Hem sağlıklı hem de güzel görünmenin sırrının cilt altı yağ dokusu olduğunu biliyor muydunuz?

Vücuttaki yağların bahsi geçtiğinde konu genelde hep istenmeyen bölgelerdeki yağlar olur, hedef zayıflayıp onlardan kurtulmaktır. Oysa hem vücudumuza hem de yüzümüze şekil veren cilt altı yağ dokusudur ve onun olumlu etkisinden çok az kişi haberdardır.

Yağ dokusu yağ hücrelerinden oluşur ve ergenlikten sonra yağ hücresi oluşmaz, sadece kilo alıp verdikçe yağ hücreleri de büyüyüp küçülürler. Genetik olarak vücudumuzdaki yağ dağılımı değişiklik gösterebilir,  kollarımız inceyken bacaklarımız kalın olabilir, bel oyuntumuzu yağ doldurmuşken kalçamız düz olabilir.

Sadece vücudumuzun değil yüzümüzün hatlarını da ortaya çıkaran cilt altı yağ dokusudur. Kimisinde doğuştan yuvarlak hatlar geniş bir alın olabilirken kimisinde de elmacık kemikleri belirgin değildir ya da dudaklar yüzün geri kalanına oranla ince olabilir.

Lipo Shaping, liposuction ve yağ enjeksiyonu işlemlerinin beraber kullanılarak yapıldığı 2 aşamalı bir işlemdir.  Yağlar vaser lipo tekniği kullanılarak vakumla alınır ve ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilir

Yaşın Etkisi

30lu yaşlarla birlikte kişi kilo kaybı yaşamasa da yüzdeki yağlar erimeye başlar ve sönmüş balon etkisi dediğimiz görüntü ortaya çıkar. Alın ve çene kemiği belirginleşir.  Çene hattı yuvarlaklığını kaybeder. Ama esas sorun orta yüzde kendini gösterir. Gözaltlarından üst dudaklara kadar uzanan bölgenin içi boşaldığında gözaltı morlukları ve torbaları ve burun kanatlarından iki yana inen çizgiler oluşmaya başlar. Bunlar sadece estetik açıdan kişiyi rahatsız etmez kişiyi yorgun ve de yaşlı gösterir. Ne yazık ki kapatıcılar da kalıcı yada rahatlatıcı bir çözüm sunamamaktadır. Bu durumun tek ve kalıcı çözümü yağ dolgusudur. Daha ileriki yaşlarda yüz gençleştirme yapılırken yağ enjeksiyonuna ek olarak germe (şakak, orta yüz, boyun) işlemleri de uygulanır.

Kilo Kaybı

Çoğunlukla göbek ve basen yağlarından kurtulmak isteyen kişiler amaçlarına ulaştıklarında çökmüş bir yüzle de karşı karşıya kalırlar. Çünkü ne yazık ki kilo verirken nerden kilo kaybedeceğimizi bilemeyiz. Kadınlarda genelde memelerde ve orta yüzde sarkma da bu sürece eşlik eder. Hatta kalçanın formu bozulabilir.

Kimlere Lipo Shaping Uygulanır?

Yüz veya vücut hatlarından memnun olmayan kişilere. Dolgunluğu ve yuvarlak hattı vurgulamak amacıyla; yüzde elmacık kemikleri, göz altı ve dudaklara, vücutta dekolte ve popoya yağ dolgusu olarak enjekte edilir.

Lipo Shaping – Yağ Enjeksiyonu, Nereye ve Nasıl?

Lipo Shaping yani yağ enjeksiyonu, vücut ve yüz şekillendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Kişinin kendi dokusu kullanıldığı için hiçbir yan etkisi yoktur.

Hasta yukarıdaki şikayetlerle bize geldiğinde bunun tek kalıcı çözümü olarak Lipo Shaping ameliyatını uyguluyoruz. Hastamız fazla kilolarından şikayetçi olabilir kendisi zaten Vaser Lipo  ameliyatı olacaktır, bu arada alınan yağlarla gerekiyorsa yüze, dudaklara ya da memeye dolgu yapılır. Örneğin hastadan 6 litre yağ alınır 30 cc’si gözaltlarına ve dudaklara uygulanır. Ya da sadece Lipo Shaping için gerekli miktarda (yüz için max. 50 cc) yağ alınır ve gerek görülen yerlere uygulanır.

Meme ya da popo büyütme yapılacaksa alınan yağ miktarı da ona göre fazla olmalıdır ( örneğin1 lt gibi ).

Böylelikle yağ enjeksiyonunu yüzde yaşlanmanın etkisini ilk olarak hissettiğimiz çökmüş ya da halkalanmış göz altını tekrar dolgun ve sağlıklı görünümüne çevirmekte ve derinleşmiş her türlü yüz çizgisini açmakta kullanılırız.

Aynı zamanda daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen hastalarımızda alınan yağ dudakları belirgin ve dolgun hale getirmek için dudak dolgusu olarak kullanılmaktayız. Vaser lipo esnasında alınıp bahsedilen bölgelere transfer edilen yağların etkisi kalıcıdır. Bu kalıcılığı Op. Dr. İlker Manavbaşı’nın yayma tekniği sağlamaktadır. Transfer edilen hücreler yeni yerlerinde rahatça beslenerek yaşamaya devam ederler. Ameliyatı tekrar etmek gerekmez.

Lipo Shaping Sonrası

Lipo Shaping çok basit bir müdahale olmakla beraber küçük kanüller kullanılarak yağ çok hafif basınçla çekildiği için çevre dokular zarar görmez. Yağ alınan yerlerde iyileşme esnasında dalga şeklinde düzensizlikler oluşmaz. Transfer edilen vücut bölgesine yine çok küçük uçlu kanülle giriş yapıldığından herhangi bir dikiş izi olmaz.

Yağ transferi yapılan bölgede bir miktar ödem oluşur. Hasta ameliyattan 3 gün sonra kontrole gelir ve bantları çıkartılır. Şişlik 10.günde farkedilmeyecek düzeye iner. Hastanın ameliyat sonrası ilk 2 hafta dolgu yapılan yerde hissettiği dolgunluk yağ değil ödemdir. Esas sonucu görmek için en az 1 ay beklemek gerekir.

Hastalarımız ameliyat sonrası bol sıvı tüketmeli, bol hareket etmelidirler.

Yılların etkisini geri çevirmekte kullandığımız en doğal çözüm yağ dolgusudur.

# Sağlıkgüzelliktir

# Güzellikbirbütündür