fbpx

Vücut Yağ Enjeksiyonu

Yanak, alın, kalça, bacak ve dudak gibi bölgelerdeki anatomik bozuklukların düzeltilmesini sağlamak amacıyla bölgesel olarak uygulanan yağ enjeksiyonu yöntemidir. Yağlar liposuction enejtörleri ile karın, bel ya da kalça bölgelerinden çekilir. Kişinin istediği estetik görünüme kavuşması için tercih edeceği yöntemlerin başında gelmektedir.

Local anestezi ile yapılan operasyon gerekli olduğu durumlarda genel anestezi uygulaması gerektirebilir. Örneğin, yüz gerdirme işlemi sırasında yanaklara yağ enjeksiyonu uygulanırken herhangi bir kesme işlemi uygulanmamaktadır. Vücuttan alınan ve vücudun istenen bölgesine transfer edilen yağların kalıcılık oranı fazladır. Enjekte edilen yağların yaklaşık %40’ı 6 ay sonrasında bile kalıcılığını sürdürebilmektedir. Hareketli alanlarda yağ enjeksiyonunun kalıcılığı daha azdır. Bu nedenle daha az hareket gerektiren bölgelerde vücut yağ enjeksiyonu yönteminin tercih edilmesi kalıcılık süresini arttıracaktır. Kazalardan sonra meydana gelen çöküntüler bu yöntemle düzeltilebilmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak vücutta gözle görülen değişimleri maruz kalan yerler öncelikle yüz bölgesidir. Bu yüzden orta yaş hastalar yüz bölgelerinde oluşan kırışıklıkların ortadan kalkması, sağlıklı, genç ve estetik bir görünüm elde etmek için bu estetik operasyonunu tercih etmektedir.

Operasyondan evvel aspirin gibi ilaçlarının kullanılması kesilmelidir. Ancak uzun süre kullanılması gereken ilaçları kesmeden evvel hekime danışmak önemli bir husustur. Tedaviye başlanmadan evvel bölgenin resmi çekilir. Lokal anestezi ve damar yolu ile uyutma ile hasta operasyona hazır duruma getirilir. Karın, kalça ve bel bölgesinden alınan yağ dokusu özel bir işleme tabi tutulduktan sonra gerekli bölgeye ya da bölgelere uygulanır. Uygulanacak işlem süre ortalama 30 dakika ve 1 saat arasında değişim göstermektedir. Operasyon sonunda hasta evine gidebilir. İş yoğunluğunuza göre işe başlama süreniz 1-2 gün arasında değişir. Yağ enjeksiyonu uygulanan bölgelerde ödemler meydana gelmektedir. Oluşan ödem 1-2 gün içerisinde ineceğinden spora 1 hafta sonrasında başlayabilirsiniz.

Kişinin öz güvenini ve moralini arttırıcı bir işlem olan vücut yağ enjeksiyonu uygulamasını yaptırmadan evvel konusunda uzman bir hekimden bilgi almalısınız. Estetik operasyonlarında iyi hekim seçimi diğer operasyonlarda olduğu gibi önemlidir. Özellikle dış görünüşünüzdeki değişimler herkes tarafından görüneceğinden doktorun sıkı bir araştırmadan sonra seçilmesi gerekmektedir.