fbpx

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

revizyon burun estetiği

Revizyon (Sekonder) Burun Estetiği Ameliyatı

Merhabalar,

Havalar ısındı sizler dışarda ben 18 derecelik ameliyathanede. Keyfimiz ve sağlığımız yerinde olsun da çalışmaktan güzel bir şey yok.

Bana gelen bir soru da ikinci, burun ameliyatları ile ilgili. Yani düzeltme ameliyatları. Geçirilmiş bir burun ameliyatı sonrası, mevcut kusurların giderilmesi için yapılan burun ameliyatına sekonder (revizyon) burun ameliyatı denir.

Estetik burun ameliyatı sonrası burnun son şeklini alması yaklaşık 1 yıl sürer. Bu sürenin sonunda burun çeperinde istenmeyen veya hoşa gitmeyen şekil bozuklukları mevcut olabilir. Bu sorunlar yeni bir ameliyat ile düzeltilebilir.

Peki ilk burun estetiği ameliyatından sonra yaşan sorunlar ne olabilir?

Belli başlı problemler, septum denilen iç duvarın eğriliği, burun çeperinde eğrilik, nefes almada bozukluk, burun kanatlarında düşme, burun sırtında düzensizlik, çökme, çıkıntı burun ucunda uzunluk ve burun ucu düşmesidir. Tabi bu problemlerle eskiden çok daha fazla karşılaşılıyordu. Şimdi benim ameliyatlarım 2- 2,5 saat sürüyor. Bu kadar uzun sürmesinin sebebi de bu. Burnu açtığımda ve kemik ve kıkırdaklara şekil verdikten sonra verilen şeklin sabit kalması için biraz uğraşmak gerekiyor. Bu sayede hastaların sekonder burun estetiği ameliyatlarına ihtiyacı kalmıyor.

Yukarıda saydığım sorunların düzeltilmesi için, sekonder burun estetiği sırasında genelde kıkırdak doku kullanmak gerekiyor.

Bana daha önce estetik ameliyat olup ama memnun kalmamış olarak gelen hastalara sekonder burun estetiği planlaması yaparken açıkladığım konu da kıkırdak meselesi oluyor çünkü düzeltme işlemi sırasında kıkırdak kullanımına ihtiyaç var.

Burnu açana kadar içeride yeterince kıkırdak dokusu var mı yok mu bilmem mümkün değil. Çoğunlukla yetersiz kıkırdak için, kulak ve kaburgadan ek doku almak gerekli oluyor. Bu kulağa değişik! Gelebilir ama inanın sorun değil. Kıkırdak aldığım yerleri gizliyoruz genelde kulak arkasını kullanıyorum zaten saçın arasında kayboluyor.
Ameliyatın genel planlaması hasta bazlı oluyor. Hastamın ihtiyacına yönelik olarak planlama yapıyorum.

Bu estetik ameliyatların süresi ise ilk burun ameliyatına göre daha uzundur.

Sekonder burun ameliyatı (revizyon rinoplasti) sonrası aynı ilk kez yapılan estetik ameliyatta olduğu gibi burun sırtına alçı içine ise splint uygulanır. Bunlar 1 hafta sonra alınır.
Herkese sağlıklı güzel günler diliyorum

Dr. İlker

05 05 2017
Fulya