fbpx

Popo Yağ Enjeksiyonu

Sosyal medyanın yaygın kullanımı ideal kadın ölçülerinin belirlenmesinde de rol oynamaktadır. Günümüzde daha simetrik, estetik ve yumuşak vücut hatları revaçta olurken bununla birlikte daha dolgun popolar da tercih edilmektedir. Dünyada popo yağ enjeksiyonu yaptıranların sayısı %15 oranında çoğalmıştır.

Kalçada zamanla istenmeyen şekilde çökmeler meydana gelmektedir. Meydana gelen bu çökmeler anatomik yapıdan kaynaklı olmakla birlikte bazı durumlarda steroid ve liposuction enjeksiyonlarına bağlı oluşabilmektedir. Popo yağ enjeksiyonu işlemi yapılmadan evvel, hastanın vücut anatomisi ve yaşadığı sorunlar incelenmelidir. Ayrıca hastanın vücudundaki yağ oranının yeterli olup olmadığını anlamak için ölçümler yapılmalıdır. Çoğu kadın yuvarlak bir kalçanın her zaman en güzel görüntüyü vereceğini düşünmektedir. Ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Her vücut farklı şekil ve orantıya sahip olduğundan operasyon sonrasında kişinin nasıl bir görünüme kavuşacağı önceden belirlenmeli hastaya ona göre bilgilendirme yapılmalıdır. Bu yüzden hasta ayaktayken gluteal depresyon bölgesinin işaretlenmesi gerekmektedir.

Genel anestezi ile yapılan operasyon ortalama 2-3 saat sürmektedir. Öncelikle yağ dokuları alınır. Daha sonra yağ dokuları enjeksiyona uygun hale getirilir. Enjeksiyon popo bölgesine katmanlı olarak verilmektedir. Bu sayede popo da istenilen kıvrımların oluşması sağlanmaktadır. Uygulama bitiminde hastanın 3-4 gün boyunca oturması istenmez. Popo şekillendirme operasyonundan yaklaşık 1 hafta sonra hasta denize girebilir. Uygulamadan sonra vücutta herhangi bir iz kalmaz. Ancak ameliyat bölgesi aşırı güneşe maruz bırakılırsa bölgede kalıcı lekeler oluşabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için güneşe çıkmadan evvel koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Kadınlar arasında özelikle yaz ayları yaklaştığında tercih sebebi olan popo yağ enjeksiyonu, kadınlar kadar olmasa da erkekler arasında da ilgi gören bir operasyondur. Erkeklerde liposuction popülerlikte ilk sırayı alırken göğüs küçültme ve popo şekillendirme ikinci sıradadır. Popo estetiği yaptırmaya karar veren hastaların konusunda uzman hekim yardımıyla operasyonu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi halde yanlış yönlendirme sonucunda kişi ameliyat sonrasında kötü bir görünüm kazanabilir. O yüzden konusunda uzman, gereken eğitimleri almış ve başarılı operasyonlara imza atmış estetik cerrahlarıyla çalışmak hem sağlık hem de estetik açısından önem taşımaktadır.