fbpx

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği (Blepharoplasty) Nedir?

Göz kapağı estetiği; yaşın ilerlemesine bağlı sebeplerle oluşan,göz kapağı dokusunun gevşeyip gözün üstüne sarkmasıyla oluşan gevşekliği ve kırışıklığı gidermek amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Bu cerrahi işlem ile tüm göz çevresinde yağ dokusunun azalmasına bağlı olarak kemiklerdeki belirginleşme, gözaltındaki halka ve siyahlaşma ve göz çevresindeki çukurlaşmalar ortadan kalkmaktadır.Kısaca, alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen deformasyonların giderilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Göz Kapağı Estetiği (Blepharoplasty) Nasıl Yapılır ?

Göz kapağı estetiğinde üst göz kapağı ve alt göz kapağı estetiği birbirinden farklıdır ve hastanın durumuna bağlı olarak doktor muayenesinden sonra cerrahi girişimin kapsamı belirlenmektedir. Genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir ancak genel aneztezi tercih edilir ve ameliyat süresi ortalama 1-1,5 saat sürer. Üst göz kapağı için kesi yeri göz kapağı katlantısı, alt göz kapağı içinse kesi yeri kirpiklerin hemen altıdır.Kesi izleri ameliyattan bir süre sonra görünmemektedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blepharoplasty) Ameliyatı Sonrası

Göz kapağı ameliyatı sonrası göz kapaklarında hafif şişme ve nadiren morarmalar meydana gelmesi normal bir süreçtir. Ameliyatın 4. Gününden sonra bu şişme ve morarmalar geçmeye başlar. İlk günler biraz yüksekte yatmak ve yüze soğuk su uygulamak şişliklerin azalmasına yardımcı olacaktır. Ameliyattan bir hafta sonra hasta, normal hayatına geri dönmektedir.