fbpx

Burun Estetiğinde Silikon Tampon Kullanımı

Yağmurlu bir İstanbul sabahından Merhaba,

Bana gelen soruların cevaplarıyla devam edeceğim demiştim. Hazır vaktim varken şu tampon meselesine açıklık getirmek istiyorum.

Sorumuz bu:

“Estetik Burun Ameliyatından Sonra Tamponlar Çıkarılırken Çok Acır Mı?”

Eskiden estetik burun ameliyatından sonra burun deliklerine sıkıca sargı bezleri yerleştiriliyordu. Ameliyattan sonraki 1 hafta ameliyat bölgesi iyileşirken bu sargı bezleri de dokulara yapışıyordu. Hekim bu sargı bezi tamponları çıkarırken de yapışan yerler ayrılırken kanamalar oluyordu. Aynı zamanda bu bez tamponlar hastanın burun deliklerini tamamen kapattığından nefes almayı da imkansız hale getiriyordu. Estetik burun ameliyatı olan hastalar 1 hafta boyunca ağızlarından nefes almak zorunda kalıyorlardı. Burun tıkalı olduğunda yutkunmak da sorun olduğundan hasta genelde sıvı gıdalarla beslenmek zorunda kalıyordu. Ama artık durum değişti 🙂

Tampon Kullanmak Gerekli Mi?

Estetik burun ameliyatından sonra tampon kullanılmadığında hasta ameliyat yerinden sızan kanı yutabilir ve bu da nefes alamasına neden olabilir. Bu sebeple ben tampon kullanmayı uygun görüyorum.

Peki Şu an Kullanılan Tamponlar Nasıl?

Artık aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi silikon tamponlar kullanıyorum.

silikon tampon

Bu tamponlar yumuşak, ağrı yapmayan, kaygan ve delikli silikon tamponlardır ve sanılanın aksine bu özellikleri sayesinde çıkarılıken ağrı hissedilmez. Çünkü burun içinde herhangi bir dokuya yapışmazlar. Bu silikonlar yumuşak yapıları ile burun şeklini alırlar ve delikleri sayesinde rahat nefes almanızı sağlarlar.

Yani estetik ameliyattan sonra 1 hafta boyunca ağızdan nefes almak zorunda değilsiniz. Burnunuzdan rahatça nefes alabilirsiniz. Bu hayat kalitesini ciddi manada arttıran bir şey.

Tamponlar Burnumda Ne Kadar Kalacak?

1 hafta!

1.haftanın sonunda tamponları alıyorum. Tamponlar alınırken 1 saniyelik bir his duyarsınız. Burnunuzdan aşşağı silikonların kayma hissi. Ağrı ya da acı değil.

İşte bu kadar. En önemli konu çoktandır kafanızda dönüp duran ameliyata karar vermek tarih almak, hazırlıklara başlamak. Gerisi sorun değil 🙂

Herkese huzurlu bir haftasonu diliyorum, büyük ihtimalle artık seneye görüşürüz 🙂

23 Aralık 2016, Fulya

Dr İlker

Daha fazla ayrıntı için : https://www.drilkermanavbasi.com/burun-estetigi-fiyatlari/