fbpx

Burun Estetiğinde Klips Yöntemi

burun estetiği

BURUN ESTETİĞİNDE KLİPS YÖNTEMİ

Doğal ve güzel bir sonuç alınamayacağı endişesi nedeni ile Burun Ameliyatı olmak zor bir karardır. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı bu kaygıları ortadan kaldıran burun ameliyatlarında uygulamaya başladığı yeni buluşunu açıklıyor. “Klipsleme Tekniği” olarak adlandırılan bu teknik düzeltilmesi neredeyse imkansız olarak değerlendirilen burun eğriliklerinde bile oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Gelin Klips Yöntemini daha yakından tanıyalım…

HERŞEY ÇOK DOĞAL

Burun estetiği ameliyatı, planlama ve uygulama aşamasında son yıllarda üst düzey gelişmeler gösteriyor. Günümüzde güzellik eğilimleri değiştikçe genel beğeniler de buna paralel olarak değişiyor. Yakın geçmişe kadar uygulanan ameliyat teknikleri ve her hasta için aynı tekniklerin kullanılması, tüm hastaların burunlarının birbirine benzemesine sebep olmaktaydı. Burun ameliyatı olan her erkek ve kadının burnu sanki aynıymışçasına görünmekteydi. Eskinin bu kopya ameliyatlarından sonra geliştirilen yeni teknikler, cerrahi operasyonlarda daha doğal sonuçlar elde edilmesine olanak sağladı. Hastanın yüzüne, cinsiyetine ve vücut yapısına uygun planlanan burun ameliyatları sayesinde, “estetik görünüm” kavramı da belirgin olandan daha doğal ve uygun görünene doğru değişiyor.

Ameliyat öncesi yapılan modelleme daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Güzellik, bütünü oluşturan parçaların uyumundan geçiyor. Bu sebeple burun ameliyatı öncesinde tüm hastalar için ayrıntılı resim çalışmaları yapılmalıdır. Resim ve modelleme, burun ameliyatı öncesi yapılan muayenenin ilk basamağını oluşturmaktadır. Bu aşamada yapılan çizimlerin ve modellemelerin, ameliyat sırasında uygulanacak tekniklerin geliştirilmesi önemli detaylar arasında yer almaktadır. Çünkü burun estetiği ameliyatlarında son zamanlarda doğal olanı ve doğanın verdiğini koruma anlayışı öne çıkmaktadır.

Burun eğrilikleri ve nefes alma problemlerinin, en başta gelen sebebi burnun septum denilen orta direğinin eğrilikleridir. Bu eğrilikler doğuştan olabileceği gibi, geçirilen kazalara ve burun ameliyatlarına bağlı da olabilir. Septum eğriliklerinin en önemli özelliği, estetik veya fonksiyonel burun ameliyatları sırasında mutlaka düzeltilmesi gerektiğidir. Aksi takdirde ameliyat sonrasında mevcut burun eğrilikleri devam etmekte ya da yeni eğrilikler oluşmaktadır.

Yepyeni bir yöntem: Klipsleme Tekniği

Tıpta çeşitli branşlarda yaygın olarak kullanılan titanyum klipslere, özel şekil verilerek septumun düzeltilmesinde kullanılıyor. Dünyada insan vücuduna en uyumlu metal olan titanyum klipsler, septuma çok ciddi destek sağlaması sayesinde düzeltilmesi neredeyse imkânsız burun eğriliklerinde çok başarılı sonuçlar veriyor. Kıkırdak ya da kemik kullanımının zor olduğu, burun tıkanıklığının yaşandığı sorunlar olumlu sonuç vermediğinde, titanyum klipsler mükemmel bir şekilde kıkırdağın ve kemiğin işlevini devralacak düzeyde olmaktadır.

Klipsleme yöntemi için yaş ve cinsiyet farkı yoktur

Klipsleme ameliyatı için özel bir yaş ve cinsiyet grubu yoktur. Ciddi burun eğriliği olan hemen hemen tüm hastalarda uygulanabilir. Özellikle de burun orta direğinin yapışma yerlerinden ayrıldığı hastalarda mükemmel sonuçlar vermektedir. Bu yöntemin en önemli faydası septumdaki problem ne kadar şiddetli olursa olsun cerraha güvenle bu sorunu düzeltme imkânı vermesidir.

Yedi yıldır yüzlerce hastaya uygulanan bu yöntemde, şimdiye kadar hiçbir hastada bu klipslerle ilgili en küçük bir sorun yaşanmamıştır. Klipslerin çok küçük olması, kıkırdağın içine gömülmesi ve yuvarlak hatları sayesinde hastalar tarafından asla hissedilmemektedir. Ek işlemlerin azlığı da morluk oluşma ihtimalini azaltmaktadır. Bu tekniğin uygulandığı hastalarda tekrar düzeltici ameliyat yapma ihtiyacı görülmez. Hastadan kıkırdak ve kemik greft alma gerekliliği olmadığı için iyileşme daha kısa sürede gerçekleşmektedir.

Deniz suyunun ödem çözücü etkisinden yararlanılmalı

Burun estetiklerinde bir diğer kaygı da iyileşme sürecidir. Geliştirilen yeni ameliyat teknikleri ile kişi, hiçbir morarma yaşamadan kısa sürede istediği burna sahip olur. İyileşme sürecinde deniz suyu spreyleri ilaç olarak burnun daha kolay iyileşmesi için kullanılır. Bu sebeple, estetik burun ameliyatından 10 gün sonra hastalara denize girmeleri de önerilir. Deniz suyunun ödem çözücü etkisi sayesinde sprey kullanmadan doğal yollarla iyileşmeye katkı sağlanır.