fbpx

Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Günlük Aktivitelere Dönebilirim?

burun estetiği sonrası normale dönüş

Herkese Merhaba,

Sıklıkla sorulan sorulara cevaplar serimize devam ediyoruz.

Sıradaki soru “Burun estetiği sonrası ne zaman günlük aktivitelere dönebilirim?”

Hastanın sosyal hayatına mümkün olduğunca çabuk dönmesini sağlamak bizim görevimiz. Zaten çoğu hastam da estetik burun ameliyatını planlarken çalışıyorsa iznini, öğrenciyse sınavlarını, evde çocuğu varsa bakıcısını ameliyat tarihine göre planlamak için bu soruyu mutlaka soruyor.

Burun estetiği ameliyatı olduğunuz günün gecesini hastanede odanızda geçiriyorsunuz. (aslında ameliyat sonrası bir kaç saat sonra taburcu ettiğim çok hastam da var fakat estetik ameliyatlardan sonra 1 gece hastanede kalmak ve geceyi hemşirelerin nezaretinde geçirmek hastamı daha iyi hissettiriyor kanaatindeyim.) Estetik burun ameliyatından sonraki ilk 3 gün yüze ara ara soğuk havlu ile kompres yapılmasını öneriyorum. Buza gerek yok, hatta buz sinüziti de tetikleyebilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası yatak istirahati gerekli değildir. Hastalar ameliyattan çıkınca anestezi sebebiyle yorgun hissedebilirler fakat ortada günlük işlerini yapmalarına engel olacak bir durum yok.  Hatta artık alçı ya da tampon da yok.  Ameliyatın ertesi günü bol sıvı almak anestezinin etkisine bağlı yorgun ya da ağır hissetmeyi kısa sürede ortadan kaldıracaktır.

Alçı Yoksa Ne Var?

Burun estetiği ameliyatından sonra alçı yerine aşağıda fotoğrafını gördüğünüz plastikleri kullanıyorum.

Bunlar sıcak suya atılınca yumuşuyorlar. Buruna estetik ameliyat ile istediğimiz şekli verdikten sonra şekli sabitlemek için bir tanesini burun üzerine yerleştiriyorum. Sıcakken burnunuzun yeni şeklini alıyorlar ve soğuyunca donup sabitleniyorlar. 1 hafta boyunca yüzünüzde kalıyor. Alçı kadar ağır ya da büyük değil. Tampon yerine de uzun boru şeklinde 2 adet silikonu burun deliklerinin içine yerleştiriyorum. Hava almanıza engel olmuyor ve çıkarırken de hiç bir sorun yaşamıyorsunuz.  Bakın teknoloji burada da insan hayatını kolaylaştırmaya yaradı. 🙂

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Bir Süreçtir?

Burun estetiği ameliyatı oldunuz , 1 gece hastanede kaldınız ve yüksek yastıkta uydunuz, ertesi sabah ben gelip sizin taburcu işlemlerinize başlıyorum. Evinize dönüyorsunuz ve daha yolda fark ediyorsunuz ki 1 hafta boyunca evde yatıp kalmanızı gerektiren bir durum kesinlikle yok.  Yalnız önemli bir nokta 1 ay yüzüstü yatmamanız gerekiyor.

Morarır Mı, Şişer Mi?

Piezo estetik burun cerrahisi sayesinde hastayı rahatsız edecek derecede şişlik ya da morluk beklemiyoruz.  Ameliyat sahasında olabilecek minimum bir ödem toplanması da ilk haftalar içinde geçecektir. İşten izin aldınız 1 hafta vaktiniz var. Bol bol yürüyüş yapın, evde daha önce yapmaya vakit bulamadığınız şeylerle uğraşın. Gün içinde yatarsanız yüzünüzde şişlik oluşmasına sebep olursunuz, ve dolayısıyla da estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme süreniz uzar.

1.haftanın sonunda Fulya’daki kliniğimde buluşuyoruz. Ve estetik ameliyat sürecinin en heyecanlı anı da burası! Yukarıda bahsettiğim plastiği çıkarıyorum ve yeni burnunuzun keyfine varmaya başlıyorsunuz !! Hastaların yüzündeki heyecan ve mutluluğu görmek gerçekten çok keyifli.

Burun üzerine 2 şerit halinde ten rengi bir bant yapıştırıyorum.  2.hafta da o kalıyor. Burun deliklerinde bir şey yok.  15. gün tekrar kliniğimde buluşuyoruz bantı çıkarıp genel bir muayene yapıyorum.

Böylece özlediğiniz burnunuzla yeni hayatınıza başlamış oluyorsunuz. 🙂 Artık işinize okulunuza eksiksiz sosyal hayatınıza dönmemeniz için hiç bir sebep yok.

Sevgiyle

Dr. İlker

14 Aralık 2016 Şişli İstanbul

 
Daha fazla ayrıntı için : https://www.drilkermanavbasi.com/burun-estetigi-fiyatlari/