fbpx

Burun Estetiği İçin Yaş Sınırı Nedir?

yaş sınırı

Bu aralar malum ameliyatlar yoğun haftanın sadece bir günü klinikte muayene yapabiliyorum. Ve yine görüyorum ki burun estetiğiyle ilgili sorular aşağı yukarı hep aynı. Kaygılar endişeler hep benzer. Ben de hazır bugün biraz vaktim varken burun estetiğiyle ilgili bana en çok sorulan soruların cevaplarını sizinle paylaşayım istedim.

Burun estetiğinde yaş sınırı var mıdır?

Burun estetiği olabilmek için hastanın belirli bir yaşa gelmesi gerekmektedir. Hastanın kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanması için belirli bir süreye ihtiyaç vardır. Ne demek bu? 17-18 yaşı bekliyoruz demek. Genelde kız çocuklarında gelişim daha erken başlayıp daha erken bittiğinden kız çocuklarında kimi zaman 16 yaş da ameliyat için uygun olabilmektedir. Tabi anne babanın rızası alınarak.

Bu yaşla ilgili durum. Bir de işin sağlık tarafı var. Bazı durumlarda hastaların günlük hayatlarını etkileyebilecek durumlar söz konusu olabilir. Nefes alma problemleri, burun ve kıkırdak yapısındaki ciddi bozukluklar. Hatta ve hatta hasta burnunun görüntüsünü psikolojik bir sorun haline getirip yaşam kalitesini bozacak bir psikoloji içinde olabilir. Hastanın ameliyat olup olamayacağına karar verirken tüm bu koşulları birlikte değerlendiriyoruz.

Ameliyatta kemik ve kıkırdağa müdahale edilemeden hastanın bir takım şikayetleri giderilebilir durumdaysa yine erken yaşta ameliyat yapılmasında bir sakınca yoktur. Bu çok ama çok nadir bir durum…

Halk arasında tavşan dudak olarak bilinen ve doğuştan gelen bir patoloji olan “dudak damak yarığı” var ise 16-17 yaşları beklemeye elbette gerek yok. Bu gibi durumlarda da erken yaşta ameliyat mümkündür.

Peki burun ameliyatı olmanın bir üst yaş limiti var mı?

Burada belirleyici olan yaş ilerledikçe gelişen sistemik rahatsızlıkların varlığı. Yani kişide kalp, böbrek, yüksek tansiyon gibi hastalıklar yok ise rahatça genel anestezi uygulayabiliriz yani 2 saatten uzun sürecek olan burun estetiği ameliyatı için bir sorun yoktur.

Evet en çok sorulan sorular yazı dizimize umarım 2.3. 4. Soruların cevaplarıyla pek yakında devam edeceğiz. Benim sorumun cevabı burada yok diyorsanız bana sosyal medya yoluyla sorunuzu ulaştırabilirsiniz. Orjinal, yeni bir soru duymak hoşuma gider açıkçası.

Görüşmek üzere;

Dr İlker

16 Kasım 2016-11-29 17:55

Fulya, Istanbul

Daha fazla ayrıntı için : https://www.drilkermanavbasi.com/burun-estetigi-fiyatlari/