fbpx

Burun Estetiği Ameliyatı Ve Sonrası

Burun estetiği ameliyatı, hem estetik hem de sağlık açısından vücudumuz bakımından önemli bir unsurdur. Kimimiz bu ameliyattan çekinse de ameliyat sonrası farkı ve rahatlığı görürüz. Kimimiz estetik açısından kimimiz ise sağlık açısından burun ameliyatına başvurmaktadır. Burnumuz yüzümüzün orta kısmında yer aldığı için yüzün ameliyattan sonra estetik anlamda kimlik kazanmasını sağlar. Burnumuz anatomik olarak kemik ve kıkırdaktan oluşmaktadır. Bu yüzden ameliyatlar kısa ve daha kolay yapılmaktadır.

Burun denilince ilk olarak aklımıza nefes almak ve koku almak gibi fonksiyonlar gelir. Fakat burnumuzla nefes almak yerine ağzımızla nefes alırsak akciğerlerimize daha az ve kalitesiz hava ulaşır. Bu nedenle de akciğerlerimizi daha çok zorlamış oluruz. Ayrıca estetik bakımdan da burnun eğriliği, kemerli yapısı, burun ucu düşüklüğü ve darlığı gibi sıkıntıları burnun iç kısmındaki anatomik yapıların problemleri ile birlikte ortaya çıkar. Bununla birlikte burun sırtında eğrilik varsa burun kanallarında da tıkanıklık vardır. Burun ucunda da düşüklük varsa buruna hava girişi de kısıtlanır ve burunda yetersiz hava alımı varsa bu zamanla kalbimizden vücudumuza daha çok kan ve oksijen gönderme ihtiyacı doğacağından kalbi zorlar ve kalp büyümesine neden olur. Bunun yanında akciğerlerimiz de bize daha fazla oksijen sağlama çabasından dolayı zamanla sertleşir ve güç kapasitesi azalmış olur. Burun estetiği kapalı ve açık teknik ile iki şekilde yapılmaktadır. Kapalı teknikte, tüm kesikler burnun iç tarafından yapılır ve ameliyat sonrası hiçbir iz kalmaz. Fakat bu yöntem burun ucunda yapılacak değişiklikler konusunda yetersizdir. Açık teknik ise, burnun alt tarafındaki orta duvar üzerine küçük bir kesik ile yapılır ve burun ucu ameliyatlarında da olumlu sonuçlar verir. Tek dezavantajı burun altında küçük bir iz bırakmasıdır. Ayrıca daha önceden burun ameliyatı olunmuş fakat sonuçtan tahmin olunmayıp yeniden ameliyat olunmasına da ‘’ Revizyon Burun Ameliyatı’’ adı verilir. Bazı durumlarda da küçük detaylarla düzeltmeler yapılır ve bu düzeltmelere de ‘’rötuş’’ adı verilir.

Burun estetiği ameliyatından sonra çok sıklıkla rastladığımız gözaltı morluklarını görürüz. Kişinin cilt alt bağ dokusu yeterince sıkı değilse morarma olasılığı daha fazla artmaktadır. Ameliyattan bir hafta on gün sonra morluklar geçmeye başlar. Kalıcı morluklar oluşmaması içinde bu süreç içerisinde güneş ışığından da kaçınılması gerekmektedir. Ameliyattan sonra vücudumuzda oluşan rahatlıkları da fark edebileceksiniz. Özellikle ameliyattan bir süre sona uykular daha düzene girer, horlamalar kesilir, ağız açık uyumalar ortadan kalkar, sabahları daha dinç uyanılır, kalp ve akciğerler daha rahat fonksiyon göstermeye başlar, vücut daha dirençli olur, ağır sporların daha kolay yapılması sağlanır, bağışıklık sistemi daha rahat çalışır ve alerjimiz varsa daha az rahatsız etmeye başlar. Ayrıca ameliyattan sonra astım, bronşit gibi hastalıklara yakalanma olasılığı daha da düşer. Bunun yanında da estetik olarak da güzel bir görüntüye sahip oluruz.

Daha detaylı bilgi için : https://www.drilkermanavbasi.com/burun-estetigi-fiyatlari/