fbpx

Burun Dolgusu ve Burun Dolgusunun Uygulama Yolları Nelerdir?

Burun Dolgusu ve Burun Dolgusunun Uygulama Yolları Nelerdir?

 

Burun dolgusu uygulamasında estetik cerrahların kullanmış olduğu dolgu maddeleri burun bölgesine uygun bir şekilde enjekte edilme işlemine denmektedir.

Burun dolgusu aynı zamanda bir yüz dolguyu işlemi olup, ameliyatsız estetik müdahale uygulamaları içerisine girmektedir.

Burun dolgusu uygulaması sayesinde;

 1. Burun bölgesindeki eğrilikler ortadan kaldırılabilmektedir,
 2. Burun ucu yukarı doğru kaldırılabilmektedir,
 3. Burun bölgesi üzerinde bulunan asimetriler düzeltilebilmektedir,
 4. Burun estetiği ameliyatından kaynaklanan problemler düzeltilebilmektedir.
 5. Burun dudak arasında kalan bölgeye daha belirgin bir hal verilebilmektedir.
 6. Burun üzerindeki alan düzleştirilebilmektedir.
 7. Burun alın arasındaki ilişki düzeltilebilmektedir.
 8. Burunun iki tarafında yer alan kanat çentiklenmesi doldurulabilmektedir.

Bu uygulamaların tamamı ve daha fazlası, muayene sonrasında uzman doktor tarafından hastaya söylenmektedir.

Burun dolgusu kalıcılık süresi kişiden kişiye değişkenlik gösterse de ortalama olarak 1 ila 1,5 yıl burun dolgusunun kalıcılığı sürmektedir. Fakat uygulanan dolgu maddesine göre bu süreler çok farklı seyretmektedir.

Burun dolgusu hakkında bilinmesi gerekenler

 

 • Burun dolgusu uygulaması ameliyat sonucu istene görüntü elde edilmemiş durumlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yeniden ameliyat olmaya gerek kalmadan ameliyatsız bir şekilde durum düzeltilebilmektedir.
 • Burun dolgusu uygulamasında dolgu maddesine aynı zamanda anestezik madde eklendiği için uygulama esnasında ve sonrasında ağrı yaşanmamaktadır. Ayrıca uygumla öncesinde bölge uyuşturucu kremle hissizleştirilmektedir.
 • Burun dolgusu, dolgu uygulaması ve miktarı konusunda bir anlaşmaya varılamayan durumlarda gerçekleştirilmemektedir.
 • Burun dolgusu burun ameliyatı öncesinde ön prova amaçlı sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Burun dolgusu nefes alma problemleriyle ilgili durumların çözülmesinde herhangi bir etkisi olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Burun dolgusu uygulamasının cerrahi bir işlem olmadığı için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakta, bu nedenle de 18 yaşını dolduran herkes muayene sonucunda bir sorun yoksa rahatlıkla burun dolgusu uygulamasını yaptırabilmektedir. 18 yaşından önce burun dolgusu uygulamasının yapılmamasının sebebi ise gelişim döneminin tamamlanmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Dolgu işlemini yapa uzmanın dolgu yapılacak bölge ve organ üzerinde gerek anatomik, gerekse fizyolojik olarak hâkim olması çok önemlidir. Bu nedenle bu tür müdahalelerin uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.