Yüzde Yaşlanmanın 3 Aşaması – Bölüm III – Sarkma

Geçtiğimiz 2 yazıda yaşlanmanın ilk 2 aşamasından ve benim pratikte bunları geri çevirmek için seçtiğim yöntemlerden bahsetmiştim. Meraklısı için linkler:

Yüzde Yaşlanmanın 3 Aşaması – Bölüm I – Kırışıklık

Yüzde Yaşlanmanın 3 Aşaması – Bölüm II – Sönmüş Balon Etkisi

 

Son aşama ileri yaşta kendini gösterir,

 

  1. Sarkma: Yüzün Yerçekiminin Etkisine Yenilmesi: Zaman içerisinde yer çekiminin insan yüzünde oluşturduğu ilk bulgu yanak dokusunun aşağı doğru yer değiştirmesidir. Yanak dokusunun aşağı yönlenmesi ile gözaltında boşluk ve çukurlaşmalar, halkalar oluşur, zaten varsa derinleşir.

Ardından yanak dokusunun aşağı düşmesi ile burun kanatlarından ağız kenarına uzanan ve ‘nazolabilal oluk’ olarak isimlendirdiğimiz ağız kenarındaki çizgiler derinleşir ve belirginleşir. Sarkmanın ilk etkisi budur ve 30’lu 40’lı yaşlarda geçici Nazolabial Dolgu İşlemi ile bunu geri çevirmek mümkündür.

 

İleri safhada ise, ağız kenarları aşağı doğru dönerken çene hattında doku sarkmasına bağlı deformasyonlar -buldog- ve boyunda çok belirgin katlanmalar, kırışıklıklar görülür. Sarkmanın bu sonuçları genelde 50’li 60’lı yaşlarda görünür olmaya başlar. Ve çözümü derin tabaka yüz germe ameliyatıdır.

 

Bu şikayetle gelip de “ama ben yüz germe ameliyatı olmak istemiyorum” diyen hastalara artık yardımcı olabilmek beni çok mutlu ediyor “ !

 

Yüz germe ameliyatı kişileri korkutan bir girişim kabul ediyorum. Örneğin ABD’de çok sık yapılmasına karşı Türkiye’de çok tercih edilmez. Kulak önü ve arkasından giriş yapıldığında hasta yüzünde dikiş izi kalacak kaygısı yaşar. Oysa yüzdeki yaralar ve dikişler vücudun diğer bölgelerine göre daha hızlı iyileşir. Ama yine de tam yüz germe ameliyatının iyilşemesi 1 ayı geçer.

 “yüz germe ameliyatı olmayayım ama sarkmış yüzüm toparlansın 15 yıl önceki taze bakışlarıma geri döneyim” niyetindeki hastalarıma bir süredir iple yüz germe yapıyorum. Yine ameliyathanede, fakat hem prosedür kısa hem dikiş izi yok denecek kadar az hem de iyileşme evresi çok ama çok kısa ve zahmetsiz. 2 ya da 3 çift elastik iple askılama işlemi yarım saat kadar sürüyor. Elastik ipler sarkmış yüzü toparlayıp yukarı aldığından ve orada kaldığından etkisi kalıcı.

 

Yüz sarkması yaşayan hastaların yaşları gereği ilk 2 aşamayı da yaşadıkları bir gerçek. Kırışıklık ve Sönmüş Balon Etkisi de bu ameliyatla çözülmeli ki istediğimiz sonuca ulaşalım.

 

Ben iple yüz germe ameliyatını yağ enjeksiyonuyla kombine yapıyorum. Ve harika sonuçlar elde ediyoruz. Sonuç doğal oluyor, kişi sağlıklı ve güzel görünüyor. Sonuçlar kalıcı olurken ameliyat sonrası hasta konforu da maksimumda! Çünkü klasik yüz germe ameliyatı 4-5 saat sürerken bu kombine ameliyat 1-1,5 saat sürüyor ve hastanın iyileşmesi de yine aynı hızla gerçekleşiyor.

Hızla seyreden hayata uzun ara vermek istemeden gençleşmek ancak böyle mümkün.

Sevgilerimle,

22 Mart 2019, Dr İlker