Yüzde Yaşlanmanın 3 Aşaması – Bölüm II – Sönmüş Balon Etkisi

Dün yaşlanmanın ilk aşaması olan kırışmaya ve çözümüne yakından bakmıştık, kaçıranlar için link burada : Yüzde Yaşlanmanın 3 Aşaması – Bölüm I – Kırışıklık

 

2.Aşama; Sönmüş Balon Etkisi; Cilt Altı Yumuşak Doku Kaybı: Yıllar içinde cilt altı yumuşak doku erir peki biz bunu nasıl gözlemleriz?

 

30’lu yaşlardan itibaren yuvarlak hatlarımızı kaybederiz, yüzde köşelenmeler oluşmaya başlar. Kemikler görünür olur. En belirgin olarak göz altları gittikçe incelir. Gözler içeri çöker. Alnımız yuvarlaksa düzleşir, bir zamanlar dolgun elmacık kemiklerimiz vardıysa onların da içi boşalmıştır.  Dudaklarda hacim kaybı olur.

 

Kalın ya da ince derili olmanız, esmer ya da sarışın olmanız bu süreci etkilemez. Kalıtımsal olarak yüzü daha dolgun kişiler bir de doğuştan yüzü kemikli insanlar vardır. Yüzü daha kemikli olan hastalarımın bu tip yaşlanma süreci çok erken hatta 20li yaşlarda, ciltte kırışıklıklar oluşmadan bile başlayabilir. Özellikle bir de buna koyu renk göz çevresi eklendiğinde kişi gençken bile yorgun ve yaşlı bir izlenim veriyordur.

 

Her halükarda yıllar geçtikçe yüzümüzden kaybettiğimiz yağlar ve yumuşak dokular bizi yıpranmış gösterecektir.

 

Bunu balonun sönmesine benzetebiliriz, yüz sanki içe doğru çökmeye başlamıştır. Bu durum kişiyi daha yorgun daha yaşlı gösterir. Çözüm olarak kaybolan dokuyu yerine koymak gerekir, ben yağ dolgusu ameliyatı yapıyorum.

 

Ameliyatsız bir çözümü var mı diyeceksiniz; kolajen destekleri ve Q10 bu aşamada kesinlikle yardımcıdır fakat 40’lı yaşlardan sonra kaybolan yumuşak dokuyu geri çevirmek için tek başlarına yeterli olmazlar.

Kalıcı ve gerçek çözüm yüze yağ enjeksiyonudur.

 

Yağ dolgusu ameliyatı kişinin kendi yağının ameliyathane ortamında -liposuction – yağ emme- yöntemiyle alınıp, hazırlanıp yüze enjekte edilmesi ameliyatıdır. İşte bu son aşamada çok dikkat edilmesi gereken durum enjeksiyon sırasında çok ince kanüller kullanılması, “yayma” tekniğiyle yağın cilt altına bir sıva gibi yayılmasıdır. “Bolus “ dediğimiz şekilde topaklar halinde verildiğinde, örneğin yanaklarda, herkesin birbirine benzediği sonuçlarla karşılaşılır. Bu aşamada cerrah olarak sabırlı olmak ve kişinin yüz hatlarını iyi tahlil etmek gerekir. Geçen hafta yüzüne yağ enjeksiyonu yaptığım 42 yaşındaki bir hastanın ameliyattan sonraki ilk tepkisi; sevinçle aynada yüzünü incelerken “ortaokuldaki yanaklarım geri geldi” olmuştu. Yılları bu şekilde geri çevirebiliyoruz evet J ama yüz hatlarımız bozulmadan..

 

Son yazımda yaşlanmanın 3. Aşamasını yazacağım. Görüşmek üzere,

21 Mart 2019, Dr İlker