Yüzde Yaşlanmanın 3 Aşaması – Bölüm I – Kırışıklık

Yılların izi yüzümüzde 3 farklı şekilde kendini belli eder. Ve bu 3 farklı yaşlanma şekline karşı yapılacak müdahale de ona göre olmalıdır. Önümüzdeki birkaç günde sizlerle yüz gençleştirme konusundaki deneyimimi paylaşmak istiyorum.

 

Dolgu ve botoks gibi estetik uygulamalara ve ameliyatlara soğuk bakılmasının başlıca sebebi işlem görmüş yüzlerin birbirine benzemeye başlaması oldu. Bu eleştiride büyük haklılık payı olduğunu düşünüyorum. Herkesin kendine has bir yüz hattı var ve bunun değişmesi diğer herkese benzemek çok da tercih edilen bir durum olamaz.

 

Ne yazık ki aynı işlemin, aynı dolgunun, aynı ameliyatın yapılmasının bir sonucu olarak artık fotoğraflarda herkes birbirine benzemeye başladı.

 

Ben kendi pratiğimde bu eğilimden uzak durmaya çalışıyorum. Hele de hastalarımın yüzü söz konusu olduğunda kişinin yüz hatlarını bozmadan işlem yapmak en büyük önceliğim. En çok yağ enjeksiyonunu kullanıyorum ve çok da başarılı sonuçlar alıyorum.

 

Gelin bir hasta bana yüz gençleştirme talebiyle geldiğinde muayene sırasında nasıl bir yaklaşım sergiliyorum ona bakalım.

 

Yüzde yaşlanma 3 Şekilde Gerçekleşir; Hastamda hangileri var ona bakarım.

 

Burada belirleyici olan ince & kalın olmak üzere cilt tipidir.

 

1.Kırışıklık: Deri kalınlığına bağlı olarak 30’lu yaşlarda başlar. Sarışın ince derili kişilerde 20’lerde bile görünür hale gelmeye başlayabilir. Çokça mimik yapan kişilerde özellikle 2 kaş arasında belirdiğinde kişiyi gergin ve sinirli gösterir. Kaz ayakları denen göz çevresindeki kırışıklıklar ise yaşımızı ele verir. Alında saç çizgisine paralel beliren çizgiler de genelde çok mimik yapan kişilerde erken yaşta derinleşir.

 

Esmerler genelde kalın derili olma eğilimi gösterirler ve bu kişilerde kırışıklıkların ortaya çıkma yaşı daha geçtir. Sarışınlar ise ne yazık ki erken kırışır. Bu durumda sorun sadece kırışıklık ise yüz mimiklerini tamamen bloke etmeyecek bir doz ayarlaması ile botulinium toksin (botoks) uygulaması yapıyorum.

Kaşları kaldırıp kaldırmayacağımıza, göz çevresini ne kadar açacağımıza hastayla birlikte karar veriyoruz. Kural şudur; az dozla başla ki yetmezse ekleme şansın olsun, yüksek dozla başlarsak geri alma şansımız yok çünkü J Bunun yanında botoksun etkisi zaten 6 ay içinde geçecektir. Bu şekilde ilerlediğimizde botoks yaptırıp herkese benzeme olasılığınız kalmıyor.

 

Yarın 2. Ve 3.aşamaları anlatacağım, görüşmek üzere.

20 Mart 2019, Dr İlker