Yanak Estetiği (bişektomi)

Güzelliğin en önemli kriterlerinden biri yüz şeklidir. Çene ve yanakların üçgen oluşturması yüzün daha genç ve estetik durmasını sağlar. Özellikle U şeklindeki yüzün V şekline getirilmesi bununla birlikte elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi Hollywood yanağı adıyla da bilinen yanak estetiği tekniğidir. Yüz şekli bireyin toplumda tanınabilirliğine olumlu yönde katkı sağlarken aynı zamanda da bireyin kendini toplum içinde iyi hissetmesine olanak sağlamaktadır.

Altın oran yüz güzelliğinin sağlanmasındaki en önemli konulardan biridir. Yanağın olduğundan daha yuvarlak görünmesi, zayıf olan bir bireyi bile kilolu gösterebilmektedir. Yanak estetiği diğer bir ismiyle bişektomi sayesinde görünüşlerinden rahatsız olan kişiler kısa ve acısız bir operasyonla istedikleri görünüme kavuşabilmektedir. Ayrıca bu operasyon, kişiye genç ve dinamik bir bakış sağlamaktadır. Ergenlik döneminde yüz hatları oturmaya başlar. İlerleyen yaşlardaysa yüz hattı değişim göstererek yüzdeki var olan hatların daha yuvarlaklaşmasına neden olur. Bu süreçte kişi yüz estetiğini kaybedebilir. Bişektomi sayesinde, zamanla yuvarlaklaşan yüz hatlarına ince ve estetik bir görünüm verilmektedir. Yüzde bulunan yağ yastıkçıkları, stres ve yorgunluk belirtilerinin etkilerinin yüzde daha derin bir şekilde oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte kişiyi olduğundan daha yaşlı bir görünüme sokmaktadır.

Yanak estetiği işlemi sırasında yanaklarda biriken fazla yağ yastıkçıkları çıkarılır. Yalnızca 30 dakika süren bu estetik sırasında ve estetikten sonra herhangi bir ağrı hissedilmez. Bu işlem, 20-30 yaş aralığındaki kadınlarda daha iyi sonuçlar vermektedir. Operasyon sırasında ağız içine dikiş atılmaktadır. Bu yüzden ilk 3 gün gargara yaparak ağız içerisinin mikrop kapması engellenmelidir. Ayrıca operasyon sonrasında daha çok sıvı besinlerin tercih edilmesi ağız içerisinde bulunan dikişlerin daha hızlı iyileşmesine katkı sağlayacaktır.  Dikişli bölgeler hastaya acı vermemekle birlikte 2-3 gün içerisinde erimektedir. Operasyon bitiminden sonra hastalar normal rutinlerine dönebilmektedirler. İstenen doğal ve estetik görüntü 3 hafta içerisinde belirginleşmektedir.

Yanak estetiği operasyonu genellikle kadınlar tarafından tercih edilirken, günümüzde artık görünüşüne önem veren erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Yanak estetiği yaptırmadan evvel, konusunda uzman, gerekli eğitimleri almış ve başarılara imza atmış cerrahların tercih edilmesi önemli bir husustur.