Slikon Meme Protezi

Silikon meme protezi uygulamaları son 15-20 yıldır, meme boyutu büyütme, meme şekillendirme ve meme kanseri gibi durumlarla meme üzerinde değişiklikler ve düzeltmeler yapılmaktadır. Günümüzde sağlık teknolojisindeki yeni gelişmeler sayesinde çipli implant adı verilen çipli meme protezi ameliyatı uygulanmaya başlanmıştır.

Çipli meme protezi, üzerinde yer açan çip sayesinde dijital bir kimliğe sahiptir.

Çipli meme protezinde protezin üzerinde yer alan mikroçipler, protezin yani implantın hacmini, şeklini, kabuk niteliklerini, üretilmiş olduğu tarihi, üretildiği yeri ve de seri numarasının yer aldığı bilgileri içerisinde saklamaktadır. Bu sayede çipli meme protezi ameliyatı yapıldıktan sonra ne kadar süre geçerse geçsin, göğüsün üzerine okuyucu dedektör tutularak bu bilgilere kolayca ulaşılabilmektedir.

Bir diğer yandan çipli meme protezinin kullanılması, uygulanan hastaya FDA onayına sahip olan üstün kaliteli implantların uygulandığını da ifade etmektedir.

Verilerin elde edilmesi

Göğüs üzerine doğrultulan özel bir dedektör okuyucu sayesinde elde edilen bilgilerden bir diğer ise meme implantının çevresindeki bölgesel vücut sıcaklığının derecesidir. Özelikle bu sayede çipli meme protezi ameliyatından sonra erken zaman içerisinde doku içinde kanama veya enfeksiyon varlığından şüphe duyulduğunda, implantın çip özelliği sayesinde bölgesel ısı artış ya da azalışı ile erkenden tanı konabilmektedir.

Çipli meme protezi ameliyatının varlığı sayesinde, ileriki zamanlardaki teknolojik gelişmelere zemin hazırlanabilmektedir. Daha ileride implantın kabuk kısmında herhangi bir bozulma, yırtılma, seroma benzeri gelişmeler önceden fark edilebilecek ve gerekli önlemler alınarak erken uyarı görevi görecektir.

Çipli meme implantları, süper jel adı verilen içerik ile üretildiği için çok ergonomiktir. Vücudun pozisyonuna göre şekil aldığı için çok doğal bir duruş ve görünüşe sahiptir. Bunun nedeni hareketlere göre pozisyon alabilmesinden kaynaklanmaktadır. İmplant kimi zaman yuvarlaklaşır, kimi zaman da damla formunu alır.

Nano teknolojiyle üretildiklerinden dolayı sızdırmaz ve son derece güvenliklidir. Dış yüzeyi doku ile mükemmel bir uyum sağlar.

Yeni nesil çipli meme protezi ameliyatları sayesinde protez meme uygulamaları hem daha güvenilir hem de daha düşük oranda komplikasyon risklerine sahip olduğundan sıklıkla tercih edildiği görülmektedir.