Sağlık İçin Burun Estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği genel olarak iki nedene bağlı olarak yapılmaktadır. Bunlardan birincisi sağlık sorunlarından kaynaklı olarak yapılan estetik operasyonlardır. İkincisi ise görsel estetik kaygılarından dolayı yapılan işlemlerdir. Bu işlemler genel olarak 18 yaştan sonra yapılmaktadır. Ancak acil müdahale gerektiren durumlarda söz konusu olmaktadır. Her iki nedenden kaynaklı yapılan operasyonlardan sonra dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir; .operasyondan sonra en az 4 saat su içilmemelidir, kusmaya yol açan bu durum kişinin zorlanmasına neden olabilir. Burun kendini temizlemek için ameliyattan sonra pembemsi bir akıntı salgılayabilir, bu kanama durumu değildir. Doktorun verdiği ilaçların dışında ilaç kullanılmamalıdır. Son husus ise burnun içinde bulundurulması gereken silikonlardır. Operasyondan sonra 1 hafta silikonların çıkarılmaması gereklidir, önemlidir.

Sağlık İçin Yapılan Burun Estetiği

Burun içindeki bazı sorunlar nefes alınmasına engel olan sağlık durumlarını ortaya çıkartabilir. Hatta bu durum çoğu zaman çocukluk dönemlerinde fark edilmektedir. Burunda eğrilik en fazla ameliyat ihtiyacı doğuran sağlık sebeplerindendir. Eğrilik estetik açıdan da ameliyata kaynaklı olmakla birlikte nefes alma zorluğuna neden olmasından kaynaklı sağlık açısından da sorunlara yol açmaktadır. Burun kemiklerinden kaynaklı sorunlar genç yaşlarda tedavi edilmez ise, ilerleyen yaşlarda koku alamama gibi sorunlara da yol açmaktadır. Geniz eti ameliyatları da sağlık sebebi ile yapılan burun estetiği olarak düşünülmelidir.

Estetik Kaygılarla Yapılan Burun Estetiği

Estetik kaygılarla yapılan burun estetiği işlemleri genellikle kemerli, uzun, burun ucu eğik gibi durumlarda uygulanmaktadır. Burada yapılacak işlemin zorluğuna göre anestezi uygulanmaktadır. yani genel mi yoksa lokal anestezi mi uygulanmalı sorusuna işlemin zorluğu cevap vermektedir. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir. Eğer hastanın herhangi bir sorunu yoksa her kese uygulanabilecek bir operasyondur.