Meme Küçültme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme küçültme operasyonunda amaç kişinin beden ölçülerine göre aslında büyük olan meme dokusunu küçültüp, çok daha kullanışlı ve sağlıklı bir hale getirmektir.

Meme Küçültme operasyonunun avantajları

Meme küçültme operasyonunda, kişinin beden ölçülerine göre meme dokusu ufaltılıp yeniden şekillendirilirken aynı zamanda doğal bir görünüm elde edilir. Operasyon hastanın büyük olan memelere bağlı şikâyetlerini düzeltmeyi sağlar.

Genç kadınlarda sıklıkla istenen meme büyütmeden sonra meme küçültme operasyonu da gerçekleştirilebilmektedir.

Meme ufaltma ameliyatı özellikle de büyük ve sarkık tipteki memeye bağlı olarak artan şikâyetlerde başarılı sonuç verir. Bu şikâyetleri yaşayan kişilerin operasyon sonrasında şikâyetleri ortadan kalktığı için memnuniyetleri fazladır.

 

Ameliyat Öncesi bilinmesi gerekenler

Meme dokusunun büyük olması, meme başının sarkma durumu, memenin cilt yapısı, meme bezinin ve meme yağ dokusunun oranı gibi bütün faktörler ameliyatın başarısını etkileyebilir. Bu nedenle memenin bu durumları dikkate alınmaktadır. Ameliyat öncesi yapılması gerekli olan testler yapılırken bunların yanında mamografi ile meme ultrasonu da mutlaka yapılmalıdır. Bu testler bireyin meme dokusunun sağlığının detaylı bir şekilde değerlendirilmesinde çok önemlidir.

Ameliyat Sonrası bilinmesi gerekenler

Meme küçültme operasyonu, ameliyathane şartlarının yer aldığı steril ortamlarda genel anestezi altında yapılır, Ameliyat yaklaşık olarak 3 saat ile 5 saat sürer. Hasta sorunsuz geçen bir operasyon sonrasında 1 ila 2 gün içinde başarılı bir şekilde taburcu edilir. Ameliyat sonrası yaşanan ağrı şiddeti ise çok fazla değildir. Çoğunlukla meme dokusuna kan birikimini engellemek için meme dokusuna dren yerleştirilir. Yerleştirilen bu drenler durumun uygunluğuna göre 3. günde çıkarılır. Dikişler ise yine dokunun durumuna göre 7-10 gün arasında alınır. Hasta 7-10 gün geçtikten sonra pansuman hala devam ediyor olsa bile işine dönebilir. 1 ay süresince özel meme sutyeni kullanılır. 3 ay süresince de bireyi zorlayacak ağır egzersizlerden uzak durulur.

Meme küçültme ameliyatı sonucunda küçültülüp şekillendirilmiş bu meme dokusunun görüntüsü uzun süreler boyunca kalıcıdır. Ancak kilo alımı, hamilelik durumları, emzirme yer çekimi gibi sebeplerden tekrar meme dokusunda büyüme ve sarkmalar görülebilir.