Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Var mıdır?

Her ameliyatta görülebileceği üzere meme küçültme ameliyatının dahi bazı riskleri olabilmektedir. Ancak burada önemli olan esas konu mevcut olan risklerin minimuma indirilmesini sağlayabilmek olacaktır. Konusunda uzman plastik cerrahlar detaylı bir muayene ve operasyon takibi ile var olan meme küçültme ameliyatı risklerini en aza indirmekte ve operasyonu güvenilir hale getirmektedir.

Meme küçültme operasyonlarında görülebilecek olan riskler

Meme operasyonlarında karşılaşılabilecek olan ufak riskler bulunmaktadır. Ancak konusunda başarılı bir plastik cerrah ve başarılı bir ekip sayesinde bu riskler minimuma düşürülebilmektedir. Meme küçültme operasyonlarında karşılaşılabilecek olan riskler şu şekildedir;

Kanama: Bu operasyonda karşılaşılabilecek olan ender bir durumdur.  Operasyon esnasında ya da operasyon sonrasındaki iyileşme dönemde bu durumla karşılaşılabilir. Ameliyat sonrası, drenajı sağlamak için yerleştirilen drenler kanamanın olup olmadığının takip edilmesi ve var olan sıvı birikiminin memeden uzaklaştırılmasını sağlama amaçlıdır.

Enfeksiyon: Çok nadir görülmekle birlikte olasılık sıfır değildir. Çoğu cerrah ise ameliyatın başlangıcında koruyucu özellikteki antibiyotiklerden uygun olanı kullanmaktadır.

Meme başı ile meme derisinde duyarlılığın değişmesi: Bu bölgelerin hislerinde azalma görülebilmektedir. Fakat bu durum tamamıyla geçicici olup bir süre sonra kendiliğinden düzelmektedir.

Operasyon izleri: Her cerrahi operasyon gibi iz kalması durumu da kaçınılmazdır. Bazı durumlarda bu izler fark edilemeyecek kadar ufak olup bazı hastalarda daha gözle görülür olabilmektedir.

Ağrı: Meme küçültme operasyonundan sonrası boyun bölgesinde, sırt ve omuz bölgesinde ağrılar devam edebilir. Ayrıca meme dokusunda ortaya çıkan nedbe dokuları da ağrıya yol açabilir.

Meme dokusunda sertlik: Meme içinde meydana gelen nedbe ya da yağ nekrozuna bağlı olarak meydana gelen sertlik durumuyla çok sık karşılaşılmaz. Ancak bu da karşılaşılabilecek olan ufak riskler içerisindedir.

Yara iyileşme süresinde gecikme: Meme derisinde ya da meme başında iyileşmesi kişiden kişiye göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Sık sık pansuman uygulanması gerekebilir. Sigara alışkanlığı olan bireylerde yara iyileşmesinde gecikmeler ise daha sık görülmektedir.

Emzirme: Meme küçültme operasyonu geçiren bazı kadınlar yine çocuklarını emzirebilmektedir, fakat bu önceden kestirmesi zor bir durum olduğu için meme dokusunda küçültmeye gidilmesi bu dönemde pek tercih edilmemektedir.

Alerjik reaksiyonlar: Kullanılan ameliyat malzemelerine nadiren alerjik reaksiyonlar gösterilebilmektedir.  Bu durumda ikinci bir ameliyat durumu düşük olasılıkla olsa da gerekebilmektedir.