Meme Dikleştirme Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Meme dikleştirme uygulaması sarkmış memelerin yeniden dik bir hale getirilmesi için uygulanan cerrahi işlemdir. Bu uygulama içerisinde üç tane işlem gerçekleştirilir: ilk aşamada meme başları meme üzerinde olması gereken yerine getirilir, meme dokusu yeni baştan şekillendirilir ve fazlalık olan deri dokusu alınır. Meme boyutu büyükse, fazla olan meme dokusu çıkartılır, meme boyutu küçükse de silikon protezler sayesinde memenin boyutu büyütülür. Meme dikleştirme uygulaması büyük boyutlu ve sarkmış memeler için küçültmeyle beraber, gebelik ya da kilo kaybı nedeniyle içi boşalmış, sarkmış olan kişilerde ise büyütme uygulaması ile bir arada gerçekleştirilir.

Meme dikleştirme işlemi kimlere yapılır?

Meme dikleştirme uygulaması yapısal bakımdan sarkık memelere, büyük boyutlu memelere, gebelik dönemi sonrasında ve emzirme dönemi sonrasında iç kısmı boşalarak memesi sarkanlara, ciddi miktarlarda kilo kaybı yaşayanlarda memeleri sarkan ya da yaşla birlikte memeleri sarkanlara başarılı bir şekilde uygulana bilir. Ayrıca “Keçi Memesi” şeklinde de adlandırılan “Tübüler Meme Deformitesi” olan kişilerde de bu işlem uygulanabilir.

Meme dikleştirme uygulamaları sıklıkla doğum yapmış olan orta yaşlı kişilere yapılır. Fakat yapısal açıdan memeleri çok sarkıksa eğer genç yaştaki kişilere de bu uygulama yapılabilir. Tüm estetik uygulamalarında olduğu gibi bu uygulama da 18 yaşından ufak kişilere, özel bir durum dışında uygulanmaz.

 

Meme dikleştirme ameliyatlarında da anestezi gerekir mi?

Meme dikleştirme uygulaması genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda bu uygulama konusunda uzman kişiler tarafından tam donanımlı ekipmanların yer aldığı ortamlarda gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle klinik seçerken bu konulara çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ameliyat hakkında dikkat edilmesi gerekenler?

Meme dikleştirme ameliyatından evvel kişinin mamografi, meme ultrasonu çektirmesi gerekir. Bu gereklilik memeye yapılan uygulamadan önce elde olan görüntü ile sonraki arasındaki farkı görmek adına çok büyük bir önem taşımaktadır. Ameliyatın üzerinden 1 sene geçtikten sonra da bu mamografi – meme ultrasonu yinelenir.

Meme dikleştirme ameliyatı da diğer ameliyatlarda olduğu gibi mutlaka 3 hafta evvelinden aspirin ve sigarayı tüketimi durdurulmalıdır. Son 1 hafta sürede ise kanı sulandırabilecek özellikteki ilaçlardan ve benzeri ürünlerin kullanımından uzak durulması gerekmektedir.