Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı çok çeşitli sebeplerden yaptırılmak istenmektedir. Sebepler arasında en fazla karşılaşılanı ise doğal meme boyutu ufak olan göğüslerin, olduğundan daha fazla büyütülmesini içermektedir. Ciddi oranda verilen kilolar, gebelik dönemi ile emzirme dönemlerinden sonra meme dokusunda ve memenin görünüşündeki şekil ve boyutta meydana gelen değişmeler nedeniyle göğüsler yeniden forma sokulur. Asimetrik olan göğüsler birbirleriyle ve vücutla uyumlu hale getirilir. Meme kanserinde ise tedavi sonucunda göğüslerin boyutunda ve şeklinde meydana gelebilecek olumsuz değişimlerin sonucunda düzeltme amaçlı meme büyütme ameliyatı uygulanmaktadır.

Meme büyütme ameliyatında meme boyut çok önemlidir

Hastanın boyu ve bulunduğu kilosuna yani genel beden ölçülerine dikkat edilmektedir. Uzun boylu olan ve fazla kilolu olan bireylerde daha büyük boyutlu protezler kullanılmaktadır. Örneğin; kısa boylu olan kadınlarda D cup ölçüsündeki göğüsler rahatsızlık vereceği için daha ufak boyutlu, uzun boylu bireylerde ise vücuda orantılı daha büyük meme büyütme operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Hastanın göğüs kafesinin nasıl bir şekle sahip olduğu da meme büyütme operasyonlarında etkili olmaktadır. Dar bir göğüs kafesinde ya da geniş bir göğüs kafesinde uygulanacak olan meme büyütme operasyonu değişiklikler göstermektedir. Burada esas olan kişiye en uygun ve en rahat göğüs büyütme operasyonunu gerçekleştirmeyi elde etmektir.

Göğüsler arasında büyüklük farkının olduğu durumlar yani simetri farklılıkları en fazla göğüs büyütme operasyonlarının yapılma sebeplerindendir. Bu nedenle operasyonlarda simetriye çok dikkat edilmektedir. Simetrik olarak bakıldığında ufak olan göğse diğerine oranla daha büyük protez yerleştirilerek simetri elde edilir.

Doğum ve emzirme sebepli meme dokusunda meydana gelen deformasyonlarda, meme büyütme operasyonları başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Meme kanseri tedavisinden sonra meme dokusunda meydana gelen bozulmalarda da meme büyütme operasyonları gerçekleştirilerek, meme görüntüsü ve boyutu üzerinde değişimler gerçekleştirilebilmektedir.

Meme büyütme operasyonu olmak isteyen bir bireyin yapması gereken ilk şey konusunda uzman plastik cerrahla iletişime geçmek ve aklındaki tüm sorulara cevap almak olacaktır. Ardından nasıl bir yol izlenebileceği uzman plastik cerrah tarafından planlı ve detaylı bir biçimde kararlaştırılabilecektir.