Dermapen Tedavisi Nedir?

Dermapen tedavisi, sivilce izleri, cilt yenilenmesi, güneş kaynaklı lekeler, cilt üzerinde yüzeye yakın ince çizgilerin yok edilmesi ve de çatlak tedavisinde çok sık tercih edilir. Dermapen uygulaması başlı başına son derece etkili ve güvenli bir yöntemdir.

Dermapen tedavisinin kullanım amacı, yüz, saç, boyun bölgesi ve el üzerinde kollajen dokunun uyarılması ve arttırılmasıyla cildin yeniden yapılanmasını sağlar.

Dermapen uygulamasının farkı nedir?

Dermapen uygulaması, dokuların yenilenmesini, onarılmasını sağlayan mekanizmaların işlevini sağlar. Doku hasarı meydana geldiğinde dermapen uygulaması ile çok sayıda doku aktif hale gelir. Dermapen uygulamasının temel amacı ise dokuları çok hızlı uyarmasıdır.

Dermapen uygulaması nasıl yapılır?

Dermapen uygulaması saçlı deriye, cilt üzerine, boyun bölgesine ve doku kaybının görüldüğü sorunlu alanlara uygulanır.

Uygulama öncesinde ilk aşama uygulama yapılacak bölgenin temizlenmesi ve hazır hale getirilmesidir. İkinci aşama ise dermapen uygulamasının yapılacağı bölgenin uyuşturucu özellikteki merhemler kullanılarak bölgenin uyuşturulması ya da bölgenin lokal anestezik uygulanarak kısa süreli uyuşturulmasıdır.

Bölgenin uyuşturulması sağlandıktan sonra uygulamanın niteliklerine uygun olacak şekilde cihazda kullanılacak derinlik 0,5 – 2,5 mm arasındaki mikro-iğnelerin ölçüsü uygulanacak işlem smacına göre hekim tarafından belirlenir. Ardından iyileştirme istenen sorunlu alanlara yönelik belirlenen tedavi planına paralel olacak şekilde, problemli bölgelere deri üzerinden Dermapen aletiyle farklı yönlerden uygulamalar sağlanmaktadır. İşlem sonrasında ise şişlik ve morluk oluşumunu engellemek amacıyla bölge üzerine hafifçe buz uygulaması ya da rahatlatıcı serum uygulaması yapılmaktadır.

Dermapen uygulamasının etkisi ne kadar sürer?

Uygulamanın etkisi uygulamanın bitiminden sonra hemen kendisini gösterir. Yaklaşık olarak 6 ay boyunca uygulamanın etkisi artarak kendisini gösterir. Sonrasında ise uygulamanın cilt üzerindeki etkisi azalmaya başlar.

 

Dermapen uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Dermapen uygulaması yapılmadan önce kişinin uzman bir doktora muayene olması ve konu hakkında detaylı bilgi alması önemlidir. Dermapen uygulamasının ve tedavi sürecinin uzman doktor tarafından takip edilmesi, uygulamada güvenilir aletlerin kullanılması ve uygulamanın yapıldığı ortamın hijyen kurallarına uygun hareket etmesi çok önemlidir.

Hangi durumlarda dermapen uygulaması yapılamaz?

Cilt üzerinde iltihaplı roza,

Aktif mantar ve deri enfeksiyonu

Aktif sivilceler

Cilt kanseri

Siğillerin olduğu ciltler

Açık yara bölgeleri

Keloide meyilli kişiler

Solar keratozu bulunan hastalar

Bu gibi hastalıklara sahip olan bireyler dermapen uygulaması yapılmamaktadır.