Burun Derisi İnceltme Ameliyatı Nedir?

Burun Derisi İnceltme

Burun kemiği üzerinde yer alan burun derisinin dokusunun kalın olması yapısal bir özelliktir. Bu bölge üzerindeki kalın deri burnun olduğundan çok daha dolgun ve de büyük görünmesine yol açmaktadır. Bu durum çoğu insanı rahatsız etmekle birlikte aslında burun kemiği küçük olsa dahi derinin yapısal özelliğinden kaynaklı olarak burun çok daha büyük görünmektedir. Bu tipte bir burun için ameliyat öncesinde birkaç işlem uygulamaya gerek duyulmaktadır. Bu işlemler içerisinde burun derisi fraksiyonel lazer adı verilen özel bir lazer cihazı kullanılarak belirli seanslar ile burun derisi inceltilebilir. Bu işlem kalın derili burunlara uygulanacak olan burun ameliyatlarının öncesinde sıklıkla başvurulan bir uygulama yöntemidir. Fraksiyonel lazer işlemi kalın deri üzerinde oldukça etkili olduğu görülmektedir. Hastayı ameliyata hazırlama aşamasında plastik cerrahın operasyonu daha rahat ve daha güzel yapmasını sağlayan bir yöntemdir.

Burun derisi inceltme ameliyatı uygulanmadan önce kişiye plastik cerrah uzmanlığında incelme hakkında bilgilendirme yapılmakta ve bu doğrultuda ilerlenmektedir. Deri kalınlığının esasında yapısal bir durumdan kaynaklı olduğu unutulmamalıdır. Bu aşamada mümkün olduğunca uygulanacak olan incelik doktorun uygun göreceği şekilde ve dokunun iç kısmının tıraşlaması gerçekleştirilerek yapılmaktadır.

Kalın bir deri dokusuna sahip olan bu kişilerin dezavantajlı olduğu durum, meydana getirilen keskin çizgilerin ve de açıların dışarıya doğru iyi yansıtılamamasıdır. Bu durumun daha iyi ifade edilebilmesi için burun ucuna, ekstradan bir kıkırdak dokusu eklemesi yapılarak deri içeriden tıraşlanmaktadır.

Kalın deri dokusuna sahip olan hastaların iyileşme süreçleri ve ameliyat sonrasında meydana gelen ödemi atması daha yavaş gerçekleşmektedir. Burun ucu ve burun sırtı daha küçültüldüğünde ise cilt dokusu yeni oluşturulan bu çatıyı sarmakta zorlanabilmektedir. Bu grup içerisinde yer alan kişilerin burunlarının orantılı bir şekilde küçültülmesi gerekmektedir. Derinin kalın olmasının yanında kıkırdaklar da kalın ise cerrahın işi bu aşamada kolaylaşmaktadır. Kalın derili olan hastalarda burunun çatısı büyütülerek burun küçültmesi sağlanabilmektedir. Fakat bu tip hastalarda ödemin yavaş yavaş ortadan kalkacağı, diğer hastalara göre bu durumun daha uzun süreceği kesinlikle göz önüne alınmalıdır.